Kościół

10. urodziny Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach

Siedlce Sob. 23.10.2021 14:51:05
23
paź 2021

Swoje dziesiąte urodziny świętowała w sobotę, 23 października Katolicka Szkoła Podstawowa imienia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Założona i prowadzona przez diecezję siedlecką przy wsparciu Fundacji Nasza Szkoła, stawia sobie za cel nie tylko rozwijanie talentów, ale przede wszystkim wychowanie w duchu wartości ewangelicznych.

Sobotnia uroczystość nie była wyłącznie wewnątrzszkolna – było ją widać na mieście. Okrągłą rocznicę obchodzono z przytupem, ponieważ po mszy świętej w kościele świętego Józefa uczniowie, nauczyciele i rodzice przeszli do swojej szkoły w pieszej paradzie ulicą Sokołowską, z towarzyszeniem kolejowej orkiestry. Również szkolny apel zyskał rozbudowaną i odświętną formę. Poza ślubowaniem uczniów klas pierwszych, ich uroczystym pasowaniem i wręczeniem symbolicznych „talentów”, a także nagrodami dla wyróżniających się pracowników i uczniów starszych klas, pojawili się krewni patrona i przedstawiciele poświęconego mu muzeum. W programie znalazł się czas na prelekcję, koncert i zasadzenie pamiątkowego dębu.

– Szkoły katolickie powstają po to, by budować program wychowawczy na Ewangelii i na postawach patronów. Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko znany był z hasła „Zło dobrem zwyciężaj”, które widnieje też na tarczach uczniów. Ono pokazuje, że nie tylko Pan Bóg daje nam drugą szansę, ale i my powinniśmy ją sobie dawać. W szkole istnieje coś takiego jak poprawka i w życiu też zawsze jest czas na poprawę. To jest chrześcijańskie przesłanie nadziei, którego tutaj uczniowie doświadczają w praktyce – powiedział Radiu Podlasie biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, Grzegorz Suchodolski.

A czym chwali się i cieszy dyrektor szkoły? – Dziękuję Panu Bogu za wszystkich ludzi dobrej woli i wielkich serc, dzięki którym ta szkoła powstała i istnieje. Naszym skarbem są wszystkie powierzone naszej opiece dzieci, które mogą u nas rozwijać swoje talenty, pasje i wiarę – odpowiada ks. Marcin Olek. – Naszym wielkim marzeniem jest jak najszybsze dokończenie rozbudowy. Teraz w nowym budynku mamy stan surowy zamknięty. Liczymy, że uda się go ukończyć w ciągu dwóch lat.

Specyfiką szkoły są relacje. – Jako nauczyciele często słyszymy dobre słowa od naszych uczniów. Dzieciaki przychodzą, przytulają się. Nie boją się nauczycieli, mówią nam o problemach i marzeniach. My z kolei nie mamy problemy z tym, że uczniowie mówią do nas „pani Kasiu” czy „panie Robercie”. Fajne jest też to, że znamy wszystkich uczniów, nawet jeśli danej klasy nie uczymy. Te wszystkie dzieciaki są po prostu nasze – mówi Katarzyna Szaniawska.

Choć szkoła jest położona na obrzeżach miasta, to jest w Siedlcach znana. Prowadząca ją Fundacja Nasza Szkoła jest głównym organizatorem odbywającego się od lat Orszaku Trzech Króli, a poza licznymi wewnętrznymi konkursami, wycieczkami itp. „eventami” odbywa się tu m.in. konkurs piosenki religijnej „Cantate Deo” (którego szósta edycja odbędzie się już za kilka dni).


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.