Kościół

42. PPP: Msza św. w Mirowie

Siedlce Niedz. 14.08.2022 00:03:00
14
sie 2022

- Współpraca z Bożą łaską oznacza walkę o wolność od grzechu i bliskość z Jezusem - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda w homilii podczas Mszy św. w Mirowie. Eucharystia, sprawowana w sobotę 13 sierpnia, tradycyjnie w godzinach popołudniowych, stanowi zwieńczenie pielgrzymiego szlaku.

W liturgii uczestniczyli pielgrzymi wszystkich grup kolumn bialskiej i siedleckiej, a także licznie przybyli goście. W niedzielę 14 sierpnia, pielgrzymi po pokonaniu kilku kilometrów, w godzinach porannych dotrą na Jasną Górę.
Ksiądz biskup w homilii przypomniał tradycję Mszy św. w Mirowie, które zawsze miały charakter rodzinny. Przejawem tego były małżeństwa tam zawierane. Co roku modlono się za małżeństwa. Szczególnie w tym roku, pątnicy zanoszą do Boga prośbę za rodziny. - Od naszych rodzin, ich duchowego życia, zależy szczęście każdego, kto do rodziny należy. Od duchowego życia rodziny zależy szczęście rodziców i dzieci, babć i dziadków - wskazał biskup siedlecki.
W nawiązaniu do czytań mszalnych bp Kazimierz Gurda wskazał na temat odnowienia serc. Bóg jest tym, który chce człowiekowi przebaczyć jego grzech. Człowiek musi jednak przejść proces nawrócenia. - Współpracujcie z Bogiem. Bóg niczego w was nie uczyni bez was. Bez waszego zaangażowania i pragnienia. Odpowiedzcie pozytywnie na Boże sugestie, na Boże podpowiedzi. Podejmijcie walkę o czystość serca - apelował ksiądz biskup.
Potrzebujemy czystości serca, aby zbliżyć się do Pana Boga. - O czystość serca, czyli o naszą wolność od każdego grzechu, a szczególnie od grzechów seksualnych, powinniśmy stale zabiegać. Bowiem czystość serca, według Bożej nauki, warunkuje nasze szczęśliwe życie tu na ziemi. Zauważamy, że do tej Bożej nauki nijak nie przylega nauka świata - przypomniał bp Gurda.
To rodzice powinni pokazywać swym dzieciom piękno życia w czystości serca. Biskup siedlecki przypomniał, że od czystości serca zależy radość i piękno życia młodzieży. - Młodzi ludzie winni patrzeć na swoje życie w perspektywie swego powołania, którym obdarza ich Pan Bóg. W perspektywie życia miłością w życiu małżeńskim, rodzinnym; w życiu kapłańskim czy zakonnym. Miłość bowiem, a nie seksualność, jest sensem naszego ludzkiego życia. - powiedział ksiądz biskup. Jednocześnie wskazał, że dziś młody chrześcijanin musi mieć odwagę, aby podjąć trud pójścia pod prąd wobec współczesnej, nasyconej seksualnością kultury.
W homilii wybrzmiał apel o czystość serc narzeczonych jak i małżonków. - W miłość, wierność i uczciwość życia małżeńskiego, które narzeczeni przyrzekają sobie, gdy zawierają sakramentalny związek małżeński wpisana jest czystość serca, każdego z nich. […] Różne mogą być podpowiedzi płynące od świata na szczęśliwe życie. Dla małżonków wierzących w Chrystusa, Jego słowa mają decydujące znaczenie - przypomniał biskup siedlecki.
Na koniec liturgii Mszy św. nastąpił moment szczególnej modlitwy wszystkich kapłanów nad małżeństwami i rodzinami. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.


zdjęcia: Anna Kupińska
Ks. MW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.