Kościół

Areopag, wyprawy misyjne, spotkanie z Piotrem – trzy elementy w pracy młodych w Kościele

Siedlce Sob. 20.11.2021 14:54:30
20
lis 2021

Chcemy zaprosić Jezusa do swego życia i rozbudzić na nowo pragnienie spotkania Go - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas Mszy św. w siedleckiej katedrze na rozpoczęcie spotkania młodych rejonu siedleckiego w ramach 36. Światowych Dni Młodzieży.

Ks. bp Grzegorz Suchodolski w homilii wskazał, że nowy termin Światowych Dni Młodzieży przeżywanych w wymiarze diecezjalnym, ukazuje nam, że stajemy na progu Uroczystości Chrystusa Króla, aby oddać Jezusowi władzę nad swoim życiem. Chcemy, aby w naszym życiu Syn Boży – Pan i Zbawiciel był zawsze na pierwszym miejscu.
W nawiązaniu do tematu orędzia na 36. Światowe Dni Młodzieży: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”, bp Suchodolski wskazał, że te słowa powinny być programem całorocznej pracy młodzieży. - Te słowa mają nas prowadzić przez najbliższe miesiące formacji. Bóg nie potrzebuje wielu. Wystarczy mu jeden, który powie ‹‹Tak Panie, na Twoje słowo wstanę i będę świadkiem››. […] Żeby mówić o Panu Bogu, wskazywać na Pana Jezusa i żeby prowadzić innych do łaski, Pan Bóg potrzebuje takiej osoby, która powie ‹‹Jestem gotowy!›› - wskazał bp Suchodolski.
W nawiązaniu do postaci Pawła Apostoła, bp Grzegorz Suchodolski mówił, że Pan Bóg nie wybiera człowieka do apostolstwa dlatego, że jest święty czy lepszy od innych. Najpierw potrzeba osobistego spotkania z Jezusem, doświadczenia „swego Damaszku”, zobaczenia grzechu i słabości, oddania tego wszystkiego Panu Bogu. Pomocą dla Szawła był Ananiasz, który jest figurą animatora. Bp Suchodolski mówił, że młodzi potrzebują kogoś takiego na drodze wiary. Osoby, która wskaże na Boże prawdy i je wyjaśni, pomoże. Jednocześnie młodzież powinna być dla kogoś, kto jest daleko od Kościoła, świadkiem który przyprowadzi ich na nowo do wspólnoty.
W homilii wymieniono trzy elementy z działalności św. Pawła, które młodzi mogą wcielić w swej działalności ewangelizacyjnej i formacyjnej: areopag – miejsce w którym podzielą się ze swymi rówieśnikami doświadczeniem wiary i świadectwem spotkania z Jezusem; wyprawy misyjne – zastanowienie się co w naszej diecezji, miejscowości, parafii jest takim terenem misyjnym, obszarem wymagającym działania ewangelizacyjnego; spotkanie z Piotrem - spotkanie z biskupem, Kościołem i poddanie naszych działań ocenie „Piotra”.
- Wiemy, że jesteśmy słabi. […] W tym momencie jest ważne, czy chcę przeżyć swój Damaszek i pójść dalej szlakiem, który nakreśla nam św. Paweł - zakończył biskup.W sobotę młodzież diecezji siedleckiej spotykała się w kilku rejonach duszpasterskich. Sobotnie spotkanie w Siedlcach obejmowało jeszcze konferencję, którą wygłosił ks. Krystian Bajkowski. Kolejne punkty to czas pracy w grupach, wspólna agapa i modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Siedlcach. Całość sobotniego spotkania zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Stanisława BM.

Natomiast w niedzielę o godz. 10:00, w katedrze siedleckiej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego. Eucharystia będzie transmitowana przez Katolickie Radio Podlasie. Jest to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tego dnia młodzież z KSM otrzyma relikwie bł. Carlo Acutisa. W Siedlcach zaplanowano także inaugurację działalności Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.ks. Marek Weresa/KSkor

zdjęcia: Piotr Grabowski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook