Kościół

Być apostołem życia

Siedlce Czw. 29.12.2022 07:14:28
29
gru 2022

Niech święci Młodziankowie, którzy tuż po narodzeniu, z woli Bożej przez chrzest krwi i męczeństwa oddali swe życie Chrystusowi, stając się pierwocinami prawdy o zbawieniu, niech Oni wyproszą nam wszystkim wewnętrzną moc i przekonanie do tego, że każde życie jest bezcennym Bożym darem - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas Mszy św. w parafii św. Teresy w Siedlcach. Wspólna wieczorna Eucharystia sprawowana w święto św. Młodzianków – Męczenników była pierwszym punktem siedleckiego Marszu dla Życia i Rodziny.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele wspólnot Domowego Kościoła z rejonów siedleckich wraz z przybyłymi kapłanami. Bp Grzegorz Suchodolski na początku homilii wskazał, że dziś chcemy klęczeć przed Panem Bogiem i przepraszać Go za wszystkie grzechy przeciwko życiu. Jednocześnie chcemy dziękować za to wszystko co z Bożej łaski, modlitwy Kościoła i ofiary wielu osób, udało dokonać – uratować. Wiemy też, że aborcja jest jednym z największych wykroczeń – grzechów człowieka.

- Dzisiaj chcemy Panu Bogu powiedzieć, że jesteśmy gotowi, by trwać dalej na modlitwie, by klęczeć i pościć. By, kiedy przyjdzie znowu uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to podjąć się dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jesteśmy gotowi promować różnie inicjatywy i projekty, które organizowane w wymiarze społecznym czy kościelnym, służą ochronie życia - mówił biskup Suchodolski.

W homilii bp Grzegorz Suchodolski nawiązał do planowanej beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej – Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci, także dziecka nienarodzonego. Obok wierzących rodziców i ich szóstki dzieci – już żyjących; chwały ołtarzy dostąpi dziecko – wtedy w dziewiątym miesiącu ciąży, będące jeszcze pod sercem matki. Kościół tym aktem potwierdza, że dzieci nienarodzone mają taką samą godność i takie same powołanie do świętości.

- Dzisiaj wiemy, że największym wyzwaniem jest przekazać skarb wiary dzieciom. I troska o życie tych najmłodszych dziś, to przede wszystkim troska o swoją małżeńską i rodzicielską świętość, w takim stopniu, aby ona stawała się dla dzieci czytelnym znakiem drogi do Boga we wspólnocie Kościoła - akcentował ksiądz biskup.

Ksiądz biskup przypomniał również, że przykłady troski o ochronę życia oraz przekaz wiary, wprowadzenie do wspólnoty Kościoła dają nam także rodziny unickie z czasów zaborów. - Stajemy się letni, lawirujemy. Trzeba nam dzisiaj być albo „zimnym” albo „gorącym”. Takiego chrześcijaństwa potrzeba światu; bowiem „letnie chrześcijaństwo” jest wykorzystywane przez współczesnych Herodów, którzy nieustannie próbują niszczyć to co jest miłością między nami – wskazał bp Grzegorz Suchodolski.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali świadectwa małżonków chorujących na stwardnienie rozsiane i ich troski o przyjęcia życia mimo choroby. Z kościoła św. Teresy zebrani w procesji różańcowej przeszli do parafii Bożego Ciała. Tam nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.