Kościół

Diecezja siedlecka ma dziewięciu nowych kapłanów

Siedlce Sob. 12.06.2021 22:42:15
12
cze 2021

- Dar kapłaństwa, który dzisiaj otrzymujecie jest Chrystusowym darem dla Was. On was powołał, a Wy pozytywnie odpowiedzieliście na Jego wezwanie - mówił w katedrze siedleckiej, biskup Kazimierz Gurda. Pasterz Kościoła Siedleckiego 12 czerwca udzielił dziewięciu diakonom święceń kapłańskich.

Do grona prezbiteratu zostali przyjęci:
ks. Damian Gadamer (parafia pw. św. Jadwigi w Mokobodach)
ks. Adrian Paweł Gendek (parafia pw. św. Józefa w Trąbkach),
ks. Grzegorz Góraj (parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach),
ks. Paweł Konieczny (parafia Trójcy Przenajświętszej w Staninie),
ks. Patryk Dariusz Krzymowski (parafia pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim),
ks. Adrian Kubak (parafia Świętej Rodziny I Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie),
ks. Łukasz Kwasowiec (parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim),
ks. Kacper Osak ( parafia Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim) , ks.Robert Zbigniew Piegdoń ( parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie).Ci prezbiterzy niebawem podejmą posługę kapłańską w parafiach.

Uroczystą Mszę Świętą, razem z Pasterzem Kościoła Siedleckiego koncelebrowali, ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Seminarium oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny WSD. Zgromadzili się także rodzice, krewni, przyjaciele, księża proboszczowie neoprezbiterów, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy trudzili się nad formacją przyszłych duszpasterzy.

- Nadszedł dzień, kiedy publicznie powiedzieliście swoje „tak”. Przyjęliście propozycję Jezusa do pójścia za Nim – mówił w homilii ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. Jest to dzień pełen radości, ale jednocześnie pełen tajemnicy wobec tej historii waszego życia, która jest przed wami. Możecie być pewni modlitwy Kościoła siedleckiego do którego należycie, który was ukształtował i przygotował i do którego zostaniecie posłani. Zawierzcie swoje kapłańskie posługiwanie naszym Błogosławionym Męczennikom z Pratulina. Patrzcie na życie świadków Jezusowej prawdy, do których należał nasz Biskup Sługa Boży Ignacy Świrski - mówił Biskup Gurda.

Po homilii każdy z kandydatów podchodził do Księdza Biskupa i swoje złożone ręce wkładał w ręce Pasterza Diecezji przyrzekając jednocześnie cześć i posłuszeństwo Biskupowi oraz jego następcom. Modlitwą litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów do kapłaństwa. Podczas tej modlitwy wybrani padali na twarz.

Najważniejszy obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Za Księdzem Biskupem na głowę każdego kandydata w milczeniu nakładali ręce wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej Kościoła lokalnego. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy z pomocą księży proboszczów włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat, jakich kapłan używa do celebracji Eucharystii. Każdy neoprezbiter podchodził do Księdza Biskupa a ten namaszczał jego dłonie olejem krzyżma. Po namaszczeniu Ksiądz Biskup wręczał każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazywał pocałunek pokoju - na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów.
Na zakończenie liturgii neoprezbiterzy dziękowali wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. W imieniu kapłanów podziękowania złożył ks. Grzegorz Góraj.

Nowych kapłanów do święceń przygotowywała sześcioletnia formacja seminaryjna. Bezpośrednim przygotowaniem były tygodniowe rekolekcje w Kodeńskim Sanktuarium, prowadzone przez ks. kan. Macieja Majka - ojca duchownego WSD diecezji siedleckiej.zdjęcia: Monika Jabłkowska, Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.