Kościół

Imieniny Bpa Grzegorza Suchodolskiego

Siedlce Pt. 03.09.2021 16:34:25
03
wrz 2021

3 września, w liturgiczne wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego zgromadzeni w katedrze siedleckiej biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prezbiterzy, osoby konsekrowane, rodzina i wierni świeccy modlili się za biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, z racji jego imienin. Solenizant przewodniczył uroczystej Eucharystii, którą koncelebrowało wielu kapłanów.

- W dniu moich imienin wspominam ten moment, kiedy moi rodzice poprosili Kościół o chrzest święty dla mnie i nadali mi imię Grzegorz. Jestem im bardzo wdzięczy, bo dzięki temu otrzymałem wspaniałego patrona, który szukał Chrystusa zarówno w życiu świeckim jak i później w życiu kapłańskim i biskupim - mówił w homilii Biskup Grzegorz. Kapłan odwołał się do życia swojego patrona św. Grzegorza Wielkiego, który 3 września 590 roku został wezwany na Stolicę Piotrową w Rzymie i ten urząd pełnił 14 lat. 12 marca 604 r. odszedł do Pana.

- Dzisiaj znamy mojego patrona głównie z troski o regułę życia pasterskiego o odnowienie liturgii i śpiewu gregoriańskiego, ale jego pasterzowanie było związane najpierw z tym niełatwym czasem zmierzenia się z zagrożeniami, epidemią – kontynuował bp Suchodolski. To jest też może jakaś wskazówka dla nas, że po trudnym czasie epidemii przychodzi zająć się większą troską o liturgię, żeby ona jaśniała nowym blaskiem, nowym pięknem. Żeby zawłaszcza ci, którzy chcą wracać do naszych świątyń mogli odnaleźć tam prawdziwego Chrystusa - podkreślał Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Na zakończenie Eucharystii, życzenia imieninowe Biskupowi Grzegorzowi przekazał przedstawiciel duchowieństwa – ks. kan. Krzysztof Stepczuk -proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie oraz osoby życia konsekrowanego.

Następnie zabrał głos solenizant, biskup Grzegorz Suchodolski, który wyraził wdzięczność za obecność i modlitwę podczas Eucharystii. Szczególne podziękowanie skierował ku osobie Ordynariusza Diecezji Siedleckiej, Biskupa Kazimierza Gurdy, dziękował obecnym kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim. Wyraził także wdzięczność wszystkim wiernym z diecezji siedleckiej, którzy wspierają jego posługę modlitwą.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook