Kościół

Katolickie Radio Podlasie z przyjaciółmi

Siedlce Pt. 13.01.2023 19:22:59
13
sty 2023

Czy to u władzy, czy w biznesie, czy w mediach – mamy oddawać cześć Bogu i służyć drugiemu człowiekowi. W Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu Nowym odbyło się 13 stycznia świąteczne spotkanie partnerów i przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie.

Współpracujemy owocnie, ale często zdalnie. Łączymy się przez fale radiowe, ale dobrze jest raz na jakiś czas spotkać się i porozmawiać osobiście, przełamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem świąteczno-noworoczne życzenia.

W piątek 13 stycznia odwiedzili w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu gościliśmy przedstawicieli parlamentu, rządu, instytucji, służb i samorządów lokalnych, społeczników z kół gospodyń wiejskich, kół przyjaciół naszej rozgłośni i innych organizacji pozarządowych, ludzi ze świata biznesu, nauki i kultury. Był czas na spotkanie, rozmowę, chwilę modlitwy i refleksji oraz na świąteczne życzenia.

– Ewangelia o początku życia Jezusa mówi nam, że w konkretnym miejscu i czasie Syn Boży przyjął ludzką naturę, aby wypełnić wolę Ojca i pochylić się nad człowiekiem. My też mamy swoją historię i swoją życiową misję. Jest nią oddanie czci Bogu i służba drugiemu człowiekowi. Dziękuję za dobro, jakim dzielicie się z tymi, którym posługujecie. Życzę nam wszystkim, żebyśmy nasze misje jak najlepiej wypełniali. Byśmy budowali piękną rzeczywistość życia społecznego – zwrócił się do zebranych biskup siedlecki, Kazimierz Gurda.

Stałym elementem naszych spotkań są wykłady ekspertów. W tym roku o funkcjonowaniu w cyfrowym świecie mówiła prof. Monika Przybysz z Wydziału Teologicznego UKSW. Zwróciła ona uwagę, że nowe technologie przekształcają już nie tylko otaczający nas świat, ale i na samych. Współczesny człowiek doświadcza nawału informacji nieporównywalnego z tym, co docierało do jego przodków. Najgorsze jest to, że blisko 80 procent rozchodzących się w internecie informacji jest nieprawdziwych, a kłamstwa (zwane dziś fejkami) rozchodzą się kilka razy szybciej od prawdy. Sztucznie „pompowane” lub całkowicie wykreowane autorytety, możliwość zafałszowania dowolnego tekstu, obrazu, filmu i dźwięku, pomieszanie informacji z komentarzem, perswazją i rozrywką, czy wreszcie zapędzanie ludzi algorytmami do kipiących od emocji „baniek internetowych” – to tylko niektóre z występujących dziś problemów. Jak funkcjonować w takim otoczeniu? – Trzeba szukać źródeł informacji. Weryfikować je w kilku miejscach, zanim się je prześle dalej. Istnieją narzędzia pomocne w takiej weryfikacji i trzeba z nich korzystać. Trzeba zgłaszać zidentyfikowane „fejki”, a w rozmowach nie zniżać się do trollingu i hejtu. Dać adwersarzom szansę wycofania się z błędu i zachowania twarzy – wymieniała prof. Przybysz.

Istotny był wątek wychowawczy. Wielu rodziców żałuje tego, że dało kilkulatkom smartfona, bo teraz nie ma kontaktu ze swoimi nastolatkami. Wychowują je ludzie, o których nikt nic nie wie, bo dzieci mają po kilka kont w mediach społecznościowych: „grzeczne” dla rodziców i wychowawców, oraz takie, na których odbywa się ich prawdziwe życie. Rekordziści spędzają w sieci po kilkanaście godzin dziennie, a problem z uzależnieniem mają już czterolatki. Co z tym można zrobić? – Być z nimi i z nimi rozmawiać. I w sieci, i w rzeczywistości. Nie zabraniać, ale dawać przykład – radziła prof. Przybysz.

Podczas spotkania nasz regionalny portal informacyjny Podlasie24.pl oficjalnie ogłosił laureatów dorocznego plebiscytu „Top Regionu”. O jego wynikach piszemy w osobnym tekście. Dodajmy jeszcze, że spotkanie uświetniły swoją interpretacją kolęd i pastorałek Kapela Moko-Bęc z Mokobód i zespół Babie Lato z Suchożebr.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.