Kościół

Matejko rodzinny

Siedlce Sob. 05.11.2022 11:43:29
05
lis 2022

Wielki ilustrator polskiej historii pokazany od mniej znanej strony. W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach można od dziś, 5 listopada oglądać wystawę „Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków”. Pokazuje ona Jana Matejkę nie poprzez techniczną perfekcję czy rangę podejmowanych tematów, ale przez pryzmat relacji: jako brata, męża, ojca i wreszcie – obywatela Krakowa.

Malował królów i hetmanów, odtwarzał wielkie bitwy i inne ważne momenty polskiej historii, podtrzymując narodowego ducha w trudnych czasach zaborów. Jan Matejko stworzył dzieła, które znalazły poczesne miejsce w muzeach i albumach o sztuce. Ale stało się tak nie tylko dzięki technicznej biegłości i dbałości o detale.
– Chcieliśmy ukazać ile dała Matejce jego rodzina: ta, w której wyrósł i ta, którą sam założył. Wiele osób z rodziny pojawiało się w jego obrazach, co pokazuje siłę istniejących między tymi osobami więzi. To nie zawsze były relacje łatwe, ale Matejko jako człowiek głęboko wierzący swoją rodzinę do końca utrzymał – mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego, ks. Robert Mirończuk.

Ks. prof. Juliusz Chrościcki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego dodaje: – Jan Matejko to nie tylko „Bitwa pod Grunwaldem”. Pokazujemy tu wspaniały portret jego starszej siostry, Marii, z którą miał bardzo bliskie relacje i która pojawiała się w wielu obrazach z wczesnego etapu jego twórczości. Są też rysunki i listy. Trzeba powiedzieć, że osobowość Jan Matejki była niezwykła. W środowisku krakowskim, gdzie było przecież wielu malarzy, był autorytetem i szanowanym obywatelem. To, że malował polską historię nie znaczy też, że tylko w Polsce jest znany. Jego twórczość jest doceniana na całym świecie.

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach będzie czynna do 15 grudnia.





Fot. Adam Białczak/ks. Marek Weresa

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.