Kościół

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne

Siedlce Pon. 13.09.2021 16:06:07
13
wrz 2021

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu rozpoczęło się 13 września Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne. Dwudniowe wydarzenie odbywa się z okazji 25 rocznicy beatyfikacji błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina.

Otwarcia sympozjum dokonał rektor WSD ks. dr Piotr Paćkowski. Gości powitał biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Obecny na spotkaniu był też biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. W kolejnej części, wprowadzenia poprzedzającego wykłady prelegentów dokonał ks. dr Łukasz Celiński, referat liturgiczny Diecezji Siedleckiej.

- Tematem sympozjum jest bogactwo tradycji liturgicznych kościoła. W naszej diecezji w Kostomłotach cały czas mamy obrządek bizantyjsko-słowiański, który jest inną formą sprawowania liturgii. Punktem wyjścia naszego spotkania jest historia powstania tej parafii, która jest związana z unitami, oraz to jak konkretnie w liturii i naszej religijności na Podlasiu cały czas pozostają te elementy pobożności – podkreślił ks. dr Łukasz Celiński w rozmowie z KRP.

Prelegentami wykładów byli profesorowie z Włoch: Elena Velkova Velkovska, Stefano Parenti, Norberto Valli, którzy opowiadali m.in. o dziedzictwie liturgicznym Konstantynopola wśród Słowian czy opiece duszpasterskiej nad wiernymi obrzędu bizantyjsko-słowiańskiego. Kontekst historyczny procesu beatyfikacyjnego męczenników z Pratulina oraz ich duchowe dziedzictwo przedstawił ks. dr hab. Kazimierz Matwiejuk, profesor UKSW.

Całe wydarzenie wraz z wykładami prelegentów można obejrzeć za pośrednictwem kanału telewizji diecezjalnej Faro TV.

14 września uczestnicy sympozjum odwiedzą Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie oraz parafię bizantyjsko-słowiańską w Kostomłotach.KSKor [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook