Kościół

Msza św. w intencji mieszkańców Miasta i Gminy Mordy

Siedlce Wt. 02.08.2022 18:49:19
02
sie 2022

W sobotę, 30 lipca w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mordach, sprawowana była Msza św. w intencji mieszkańców Miasta i Gminy. Związek Piłsudczyków RP w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczcił pamięć ks. kan. Władysława Augustynowicza (1888-1963), który był proboszczem parafii w Mordach w latach 1933-1956, członkiem Polskiej Organizacji Wojennej podczas I wojny światowej, a także współzałożycielem Kasy Stefczyka.

Z tych powodów zostało przekazane wotum dziękczynne dla parafii w Mordach oraz wręczono wyróżnienia instytucjom i osobom, które przyczyniły się do krzewienia tradycji Niepodległości na terenie Miasta i Gminy Mordy.
Oto relacja z uroczystości przesłana do naszej redakcji przez panią Lidię Skolimowską:
W sobotę, 30 lipca, w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mordach, podczas uroczystej Mszy świętej nadano wotum: Ksiądz Władysław Augustynowicz bohater naszej niepodległości 1918.
W kościele zgromadzili się wierni, zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz poczet flagowy RP w asyście posterunku. Uroczystość uświetniła Orkiestra OSP z Mordów.
Po odegraniu hymnu państwowego został odczytany komentarz przybliżający postać ks. kan. Władysława Augustynowicza. Urodził się on w 1888 r. w Janowie Lubelskim. Był działaczem społecznym, żołnierzem odznaczonym Medalem Niepodległości. Przez 30 lat pełnił urząd proboszcza naszej parafii. Zmarł w 1963 r. i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Mordach.
Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Karol Klewek. W homilii przypomniał, że mamy obowiązek budować świat oparty na Dekalogu i przykazaniu miłości. Gdyby człowiek zrozumiał przykazanie miłości, nigdy nie byłoby wojen, Auschwitz, Majdanka, Treblinki, Dachau, gułagów, Katynia, Miednoje i Charkowa. Nie byłoby również wojny w Ukrainie.
Po Liturgii słowa ks. płk. zw. Krzysztof Gołębiewski w imieniu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na ręce ks. Proboszcza przekazał Wotum, upamiętniające zarówno odzyskanie niepodległości jak i postać dawnego proboszcza tej parafii – ks. kan. Władysława Augustynowicza.
Po Mszy świętej, z okazji tak ważnej uroczystości wyróżniono i udekorowano odpowiednimi medalami instytucje i osoby, które przyczyniły się do krzewienia tradycji niepodległościowej i piłsudczykowskiej w mieście Mordy.Tekst: Lidia Skolimowska
Zdjęcia: Tomasz Kozłowski

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.