Kościół

Nowi kapłani diecezji siedleckiej

Siedlce Sob. 11.06.2022 13:31:31
11
cze 2022

Czterech diakonów przyjęło 11 czerwca święcenia prezbiteratu. Nowymi księżmi naszej diecezji zostali: Mateusz Pasek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Bartosz Piotr Švăbik z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Jakub Wąsowski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie i Łukasz Wirtek z parafii św. Apostołów Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku.


Uroczystej mszy świętej w siedleckiej katedrze przewodniczył biskup Kazimierz Gurda, a koncelebrowali: rektor seminarium, ks. kan. Piotr Paćkowski oraz ojciec duchowny alumnów ks. Maciej Majek. Byli obecni także profesorowie seminarium, proboszczowie macierzystych parafii diakonów, oraz licznie zebrane rodziny i znajomi przyjmujących święcenia.
– „Pójdź za mną” to znaczy zostaw rodzinę, zrezygnuj z innych planów, zmień sposób życia. Chrystus obdarzył was darem, na który nie zasłużyliście, ale który chcecie przyjąć. Warunkiem podstawowym jest być z Nim w łączności. Bez tego związku nikt nie będzie mógł być solą ziemi i światłem świata – mówił w homilii biskup Gurda. Dodał, że dzisiejszy świat odrzuca Chrystusa, ale On jest w nim obecny poprzez swój Kościół, a szczególnie przez tych, którzy odpowiedzieli na powołanie. Aby udźwignąć tę odpowiedzialność, nie mogą oni polegać na swoich zdolnościach i możliwościach: – Bez mocy Chrystusa one będą za słabe i zostaną przez ludzi odrzucone. Tylko Chrystus pokonuje zło i grzech. Będzie to czynił za waszym pośrednictwem poprzez głoszenie Słowa, posługę w konfesjonale i sprawowanie Eucharystii. Wasze działanie będzie skuteczne dzięki mocy Chrystusa, bo „wszystko mogę w tym, który mnie umacnia”.
Biskup siedlecki przestrzegł, że światło Chrystusa wielu ludzi razi i drażni. Reakcją bywa często niechęć i wrogość. Ale więcej jest tych, którzy tego światła w swoim życiu szukają: – Dla nich będziecie ratunkiem. Dzieci, młodzież, rodzice, ludzie starsi czekają na tych, którzy przyniosą światło i będą solą. Czekają na autentycznych świadków. Zwiążcie się więc z Chrystusem codzienną modlitwą, sakramentami i przestrzeganiem przykazań. Powierzcie się Maryi, matce kapłanów. Bo jesteście potrzebni Chrystusowi i Jego Kościołowi.
Nowo wyświęceni kapłani dziękowali wszystkim, którzy pomogli im odczytać i rozwinąć powołanie: rodzinom, katechetom, proboszczom, wychowawcom i profesorom w seminarium. Zapewnili, że będą trwać w jedności z całym prezbiterium siedleckim. Prosili o wsparcie i modlitwę, zawierzając swoje kapłaństwo Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

zdjęcia: Adam Białczak, ks. Marek Weresa, Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.