Kościół

Spotkanie kapłanów odpowiedzialnych za Bractwo „Strażnicy Kościoła”

Siedlce Niedz. 28.11.2021 01:03:08
28
lis 2021

27 listopada w Siedlcach odbyło się spotkanie księży proboszczów oraz kapłanów odpowiedzialnych za Bractwo „Strażnicy Kościoła” w diecezji siedleckiej. To grupa, która ma dbać o formację duchową członków bractwa.

Podczas spotkania biskup Kazimierz Gurda zaakceptował Kustodię Diecezjalną czyli Zarząd, który przewodzi bractwu w diecezji siedleckiej. - Wspólnota rozpoczyna konkretne działania na poziomie diecezjalnym i parafialnym - powiedział ks. kan. Jacek Guz – asystent diecezjalny Bractwa Strażnicy Kościoła. W diecezji siedleckiej obecnie jest 48 Bractw, w których zrzeszonych jest ponad 500 osób.

Bractwo „Strażnicy Kościoła” to wspólnota mężczyzn, którzy chcą się formować w oparciu o duchowość Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
24 stycznia 1874 roku w Pratulinie urzędnicy carscy postanowili zabrać unicką cerkiew i oddać duchownemu prawosławnemu. Miejscowi parafianie okazali się ludźmi bohaterskimi. Stanęli w obronie swojej świątyni. Ukryli klucze, by nie można było do niej wejść. Kiedy przekonywania i zastraszanie dowódcy wojska kozackiego nie odniosły skutku, użyto broni. Podczas masakry 13 unitów zostało śmiertelnie rannych.

Bractwo odkrywa w symbolice kluczy strzeżonych przez pratulińskich unitów inspirację dla swych apostolskich zadań. Działania te sprowadzają się do strzeżenia Kościoła w różnych jego wymiarach: osobistym, kościoła domowego, parafialnym, diecezjalnym. Członkowie bractwa modlą się o nowe i święte powołania do kapłaństwa, odbywają doroczną Pielgrzymkę do Pratulina oraz ofiarowują jeden dzień w roku na prace w Sanktuarium w Pratulinie.

Miejscem formacji ma być parafia. Kierunek rocznej formacji jest przygotowany przez Kustosza Sanktuarium w Pratulinie.

Dniem spotkań bractwa ma być każdy 23 dzień miesiąca w łączności z „Pratulińską Szkołą Wiary”.

Duchową opiekę nad bractwem, w wymiarze parafialnym pełni ksiądz proboszcz, w diecezji Kustosz Sanktuarium w Pratulinie ks. kan. Jacek Guz.


Foto. Mja
info. Mja i sanktuariumpratulin.pl
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.