Kościół

W parafii św. Stanisława BM w Siedlcach upamiętniono zasłużonego kapłana

Siedlce Śr. 17.11.2021 11:14:32
17
lis 2021

We wtorek, 16 listopada w 1. rocznicę śmieci ks. prałata Mieczysława Łuszczyńskiego, w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach poświęcono tablicę upamiętniającą wieloletniego proboszcza tejże parafii. Uroczystość odbyła się podczas wieczornej mszy św.

Mszy św. przewodniczył ks. kan. Adam Patejuk. W homilii ks. prałat Mieczysław Głowacki, przypomniał postać zmarłego kapłana.
Śp. ks. prałat Mieczysław Łuszczyński odszedł do Pana 16 listopada 2020 roku, w przededniu swoich 90. urodzin, w 66. roku posługi kapłańskiej. Przez wiele lat był proboszczem parafii św. Stanisława BM w Siedlcach. Otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Siedlce. 11 listopada 2008 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ksiądz prałat Mieczysław Łuszczyński urodził się 17 listopada 1930 roku w Starej Wsi koło Węgrowa. Tam też ukończył Szkołę Podstawową, a następnie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Węgrowie.
W 1949 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 roku. Jako wikariusz pełnił posługę w parafiach Trzebieszów, Ryki, w parafii Świętego Stanisława BM w Siedlcach, w parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Jako proboszcz m. in. w parafiach w Adamowie i Wisznicach. W 1975 roku powrócił do Siedlec i objął stanowisko Ojca Duchownego Wyższego Seminarium Duchownego. Był również wykładowcą teologii życia wewnętrznego. Od 1978 roku był najpierw administratorem a później proboszczem parafii św. Stanisława BM w Siedlcach. Z tą parafią był związany również po przejściu na emeryturę.
Za wybitne zasługi ks. prałat Mieczysław Łuszczyński został w 1997 roku uhonorowany siedlecką „Aleksandrią” a w 1999 - nagrodą im. L. Benedyktowicza. W 2008 roku został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku uchwałą z dnia 30 października 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Siedlce.

11 listopada 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński odznaczył ks. Prałata Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a bp J. Guzdek z Ordynariatu Polowego w 2015 - Medalem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 listopada 2020 roku. 


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.