Kościół

Wspomnienie śp. ks. prał. Mieczysława Łuszczyńskiego

Siedlce Wt. 17.11.2020 12:50:00
17
lis 2020

16 listopada w Domu Księży Emerytów w Opolu Nowym w przededniu 90. urodzin, po długiej chorobie, zmarł ks. prałat Mieczysław Łuszczyński, wieloletni proboszcz parafii św. Stanisława BM w Siedlcach, Honorowy Obywatel Miasta Siedlce. Zmarłego kapłana wspominają m.in. ks. kan. Andrzej Sochal - dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, ks. dr Jacek Świątek - dyrektor I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach oraz była parafianka Pani Teresa Kozos.

- Jego mocnym świadectwem, które zapamiętałem była głęboka wiara wyrażana poprzez gorliwą modlitwę - wspomina zmarłego ks. prałata Mieczysława Łuszczyńskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika, ks. kan. Andrzej Sochal, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie.

Dyrektor KRP przytacza też jedno ze zdarzeń, które utkwiło w jego pamięci, gdy był lektorem w parafii za czasów ks. Mieczysława Łuszczyńskiego. - Któregoś dnia po spotkaniu oazowym, około 21.00 gdy wracaliśmy do domu zauważyliśmy w kościele zapalone światło. Wzięliśmy od jednego z wikariuszy klucze. Wchodzimy od zakrystii i widzimy jak ks. prałat Mieczysław Łuszczyński odprawia Drogę Krzyżową. To zapadło mi w pamięć – wspomina ks. kan. Andrzej Sochal.

   

Ks. dr Jacek Świątek, dyrektor I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach wspomina zmarłego kapłana jako człowieka, który podchodził do innych „z dobrym słowem”. - Nigdy nie był człowiekiem „ganiącym”. Był zaangażowany w dobro człowieka - podkreśla kapłan.

   POSŁUCHAJ

- To był pierwszy ksiądz, którego spotkałem w murach naszego Seminarium, nim odbyłem pierwszą rozmowę kwalifikacyjną z rektorem. Był dla mnie bardziej ojcem duchownym niż proboszczem czy prałatem – wspomina ks. Mieczysława Łuszczyńskiego obecny proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach ks. kan. Adam Patejuk.

   

Gdy ks. prałat Mieczysław Łuszczyński był proboszczem w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach, funkcję wikarego pełnił obecny proboszcz parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie ks. kan. Andrzej Kania. - Ks. prałat był postacią nietuzinkową. Jego naczelne hasło, kiedy przychodził na spotkanie z wikariuszami brzmiało „mobilizujmy się” – podkreśla ks. kan. Andrzej Kania.

   POSŁUCHAJ

Zmarłego kapłana wspomina również pani Teresa Kozos z parafii Trzebieszów, której proboszczem był niegdyś śp. ks. prałat Mieczysław Łuszczyński. - Wiem, że on dostanie się do nieba – podkreśla kobieta.

POSŁUCHAJ

---------------------------------------------------------------------
Ks. prałat Mieczysław Łuszczyński pełnił przez wiele lat funkcję proboszcza parafii św. Stanisława BM w Siedlcach. W swojej posłudze kapłańskiej był również Ojcem Duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. W okresie stanu wojennego zainicjował Msze Święte za Ojczyznę, które gromadziły rzesze mieszkańców Siedlec. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zmarł w przeddzień swoich 90 urodzin. Przeżył w kapłaństwie 65 lat.

WIĘCEJ: https://siedlce.ng.podlasie24.pl/kosciol/zmarl-ks-pralat-mieczyslaw-luszczynski-20201216130755

KSkor/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.