Kościół

Wspomnienie św. Cecylii w katedrze siedleckiej

Siedlce Pon. 22.11.2021 21:34:48
22
lis 2021

Pieśnią wyśpiewaną ku czci św. Cecylii, 22 listopada rozpoczęła się Eucharystia w katedrze siedleckiej, kiedy we wspomnienie patronki muzyków kościelnych rozpoczęły się Dni Muzyki Kościelnej organizowane przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w diecezji siedleckiej.

„- Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Z przekazu historycznego wiemy, że poniosła śmierć męczeńską. Jako wierząca w Chrystusa, podejmowała wezwania jakie na nią przychodziły” – mówił w homilii Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy świętej.

Drodzy organiści i chórzyści, Pan Bóg obdarzył was talentem wiary i muzyki. Oprócz tego, że potraficie śpiewać Bogu w waszych sercach, potraficie też śpiewać i grać na instrumentach. Swych zdolności nie chcecie zachować tylko dla siebie ale chcecie się dzielić z tymi, którzy podobnie jak wy, otrzymali dar wiary. Nie wszyscy wierni są zdolni do śpiewu i gry, ale pragną z waszą pomocą wyśpiewać chwałę Bogu. To jest waszą wielką misją jaką powierza wam Pan Bóg. Za to powołanie bądźcie Panu Bogu wdzięczni „ podkreślał Pasterz diecezji siedleckiej.

Na zakończenie liturgii ks. Piotr Radzikowski Przewodniczący Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej, złożył życzenia wszystkim muzykom kościelnym i zaprosił do włączenia się w wydarzenia zorganizowane w ramach Dni Muzyki Kościelnej.
Do 28 listopada, codziennie w innej parafii, zaplanowano koncert. Cykl wydarzeń będzie miał miejsce w kościele św. Józefa, w siedleckiej katedrze, w parafiach w Niwiskach i Wołyńcach oraz w siedzibie WSD .
Ostatnim punktem Dni Muzyki Kościelnej będzie koncert organowy w katedrze siedleckiej w wykonaniu Mateusza Rzewuskiego. Początek – 28 listopada o godzinie 19.00 W tym dniu zostanie także rozstrzygnięty Diecezjalny Konkurs Kompozytorski.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook