Kultura

Cygańska Karawana motywem przewodnim listopadowej Małej Filharmonii

Siedlce Czw. 24.11.2022 14:15:11
24
lis 2022

24 listopada, w siedleckim MOK-u odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno – muzyczne w ramach współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie. Muzycy tym razem przenieśli przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych w świat folkloru cygańskiego, tajemniczych Romów i wschodnich brzmień.

W „Sali Białej" wystąpili: Nina Kodorska - wokal i instrumenty perkusyjne, Oliwier Andruszczenko - klarnet i saksofon altowy, Hipolit Woźniak- gitara akustyczna, Patryk Walczak- akordeon. W ich wykonaniu zabrzmiało kilka romskich piosenek pełnych ekspresji i dynamiki. Dzieciaki były zachwycone. Chętnie klaskały i potupywały nóżkami w rytm śpiewanych utworów.

Nie obyło się, jak co miesiąc, bez przedstawienia nowych instrumentów. Dzieci poznały saksofon i klarnet. Dowiedziały się m.in. dlaczego klarnet nie będzie grał bez ustnika ze stroikiem. Oprócz ciekawostek muzycznych prowadząca filharmonię opowiedziała co nie co o kulturze cygańskiej. Tym sposobem słuchacze dowiedzieli się, że ulubione kolory Cyganów to czerwień i zieleń, a romskie kobiety kochają falbany, korale i taniec.

Wszystkie piosenki zaśpiewała wokalistka Nina w różnych językach m.in. romskim, serbskim, a także polskim. Tak wielojęzyczny repertuar został dobrany ze względu na to, że
Cyganie są cały czas w podróży. Dzieci poznały także pojęcie gamy. Rozgorzała żywa dyskusja o tym czy mikrofon to instrument. Dzięki żywym utworom nikt się nie nudził.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu małej filharmonii odbędzie się 15 grudnia. Przed dziećmi podróż w „Krainę Tanga" z Astorem Piazzolla – królem nowego tanga.


KC/MR

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook