Kultura

Muzeum: dla naukowców i internautów

Siedlce Pon. 09.11.2020 15:06:00
09
lis 2020

Od soboty ośrodki kultury mogą pracować tylko w sekcjach młodzieżowych i robić próby swoich zespołów. Spektakle lub koncerty wolno robić tylko w internecie. Do cyberprzestrzeni przenosi się znów ze swoją działalnością edukacyjną również Muzeum Regionalne w Siedlcach oraz jego filie w Kotuniu i Dąbrowie.

Muzeum ma sporego pecha, bo zamknięcie placówek kultury przypadło akurat na czas imprezy, która co roku przyciągała do niego dużą publiczność. Dni Niepodległej wiązały się zawsze z pokazami zaproszonych grup rekonstrukcyjnych i Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów, ze wspólnym śpiewaniem i prelekcjami popularno-naukowymi. Teraz trzeba było to wszystko odwołać. Na pociechę zostanie tylko zapowiadana przed końcem roku książeczka, zawierająca teksty zaproszonych i odwołanych w ostatniej chwili prelegentów. Będzie można tam poczytać o sojuszach i zdradach w wojnie polsko-bolszewickiej, obronie Lwowa, sukcesach polskich kryptologów i o tym, że w naszym regionie z najeźdźcami walczyli m.in. polscy górale.

Do muzeum w listopadzie wejść mogą tylko szukający materiałów studenci i naukowcy, a i to po wcześniejszym umówieniu przez telefon lub pocztę elektroniczną. Pozostali mogą się przespacerować wokół budynku „Jacka” i obejrzeć na jego ogrodzeniu dwie plenerowe wystawy: o wojnie polsko-bolszewickiej oraz o życiu i twórczości malarza, prof. Ludwika Maciąga.

Więcej miłośnicy sztuki i regionalnej historii znajdą w internecie. Facebookowe profile Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu i Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie mają być uzupełniane kolejnymi materiałami. – W Muzeum Pożarnictwa będziemy dalej prezentować cykl „Poznajemy region w puzzlach”. Są tam zdjęcia z moich podróży po regionie, kiedy fotografowałem obiekty ciekawe, a często nieznane. W Muzeum Ziemiaństwa rozpoczęliśmy niedawno cykl „Miejsca chwały 1918-21”. Pokazujemy tam zdjęcia wykonane nie tylko przez naszych pracowników, ale i osoby współpracujące (m.in. Artur Ziontek, Rafał Dydycz). Muzeum Regionalne w Siedlcach zamieszcza ciekawostki o zbiorach poszczególnych działów oraz kontynuuje cykl „Odkrywamy Siedlce”. Właśnie ukazał się 26. odcinek, w którym pani Janina Hozer, która opowiada o sportowej pasji swojego ojca, pułkownika Kazimierza Hozera – wylicza dyrektor Sławomir Kordaczuk.

Jeśli chodzi o inną działalność – to Muzeum współorganizuje ze Szkołą Podstawową nr 1, I LO w Siedlcach i Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli konkurs fotograficzny „Jestem stąd”. Kierowany do młodzieży, zachęca do fotografowania elementów dziedzictwa kulturowego. Konkurs właśnie rusza, ma być rozstrzygnięty w maju.

AB [MSz]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.