Kultura

Repertuar wydarzeń artystycznych Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce - maj

Siedlce Pt. 30.04.2021 14:42:19
30
kwi 2021

Przedstawiamy program wydarzeń artystycznych, które w maju organizuje Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

Działania online

1- 3 maja
Majówka online z artystami CKiS

1 maja
Święto Pracy
godz. 16:00

„Umiłowany Kraj czyli Pierwszomajówka” - fragmenty koncertu z 2010 roku, w ramach którego usłyszymy utwory: „Naprzód młodzieży świata”, „Ojra Ech”, „Mój Chłopiec”, „Wariatka tańczy”.

Wykonanie: Teatr ES, Orkiestra Teatru ES w składzie: Marek Matwiejczyk, Krzysztof Chromiński, Waldemar Koperkiewicz, Andrzej Maleńczuk, Robert Protasewicz.
Kierownictwo muzyczne: Waldemar Koperkiewicz
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Andrzej Głowacki

2 maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
godz. 14:00

Interpretacja wiersza Josifa Brodskiego „Ludzie giną” w wykonaniu Uli Gotowickiej.
Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
godz. 16:00

Muzyczna Strona Teatru - „Śladami Poezji -Tadeusz Nowak”

W ramach cyklu Muzyczna Strona Teatru - w mini recitalu zaprezentowane zostaną 3 utwory ze spektaklu Teatru ES „Psalmy Tadeusza Nowaka”. Artyści wykonają: „Psalm o Wodach Czystych”, „Psalm Zaręczynowy” oraz „Psalm Boży”.

Muzyka: Waldemar Koperkiewicz

Wykonanie: Dorota Kaczorek, Robert Protasewicz
godz. 18:00

Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza zaprezentuje inscenizację wiersza Władysława Broniewskiego „Po co żyjemy”.
godz. 19:00 – 22:00

Patriotyczne iluminacje. W barwach narodowych rozbłysną: Urząd Miasta Siedlce, Pałac Ogińskich, Kościół św. Stanisława i budynek CKiS im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

3 maja
230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
godz. 13:00

Chór Miasta Siedlce, aby upamiętnić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wykona utwory: Hymn Polski, Gaude Mater Polonia (Raduj się, matko Polsko), Witaj maj, trzeci maj!

7 maja
godz. 19:00
miejsce: Kanał YouTube CKiS
Giganci piosenki

Zapraszamy do oglądania online archiwalnego nagrania koncertu „Giganci Piosenki” z Marcinem Sójką w roli głównej. „Giganci Piosenki” to muzyczna podróż do klimatów lat `50 i `60 XX wieku z udziałem wspaniałych solistów, profesjonalnej orkiestry, a ponadto choreografie Teatru Tańca Caro, bogata scenografia oraz klimatyczna oprawa wizualna. Spektakl - koncert „Giganci Piosenki” to głównie wspaniała kreacja wokalisty Marcina Sójki, aktora Teatru ES, uczestnika i laureata wielu przeglądów piosenki na terenie całej Polski, zwycięzcy programu „The Voice of Poland”. W programie usłyszymy utwory takich sław jak: Frank Sinatra, Andy Williams, Louis Armstrong, Ray Charles, Nat King Cole i Lou Rawls. Scenariusz, reżyseria, kierownictwo muzyczne: Waldemar Koperkiewicz, Soliści: Marcin Sójka, Natalia Koperkiewicz-Grądek, Robert Protasewicz, Joanna Sójka, Małgorzata Zielińska, Choreografia: Iwona Maria Orzełowska. (Nagranie archiwalne z 2015 r.)

14 maja
godz. 19:00
miejsce: Kanał YouTube CKiS
Przezroczystość

„Przezroczystość” to piękne i mądre poetyckie strofy płynące prosto z serca, ciekawa muzyka i oryginalne piosenki, głęboka refleksja i humor. Spektakl o miłości, wierze, nadziei i dobroci, radości i smutku, Bogu i człowieku - sprawach jakże ważnych i poważnych, a ukazanych z właściwą Twardowskiemu prostotą i humorem. Od czasu premiery, na ponad 100 prezentacjach obejrzało go bez mała 50 tysięcy widzów, a spektakl prezentowany był w teatrach, kościołach, domach kultury na teranie całej polski jak również za granicą. (nagranie archiwalne z 2018 r.)

Według twórczości ks. Jana Twardowskiego.

Muzyka: Waldemar Koperkiewicz, Maciej Turkowski, Scenariusz: Andrzej Meżerycki. Reżyseria, adaptacja: Robert Protasewicz.
16 maja

godz. 16:00
miejsce: Kanał YouTube CKiS

Dziób w dziób
Spektakl dla dzieci od lat 5

„Dziób w dziób” jest współczesnym dramatem autorstwa Maliny Prześlugi. Opowieść toczy się wokół przygód bandy honorowych gołębi, które walczą z podwórkową kotką Dolores, podejrzewając ją o zjedzenie ich towarzysza Janusza. Plany krzyżuje im pojawienie się wróbla Przemka, który bardzo chciałby dołączyć do Bandy i stać się jednym z gołębi. Jednak czy wróbel może kiedykolwiek zostać gołębiem? Historia porusza bardzo aktualne tematy budowania poczucia wspólnoty, miejsca dla inności w grupie i konfliktu wartości. Wciągająca akcja i komediowy nastrój utworu sprawia, że jest on przeznaczony dla widzów w różnym wieku. Za inscenizację dramatu odpowiedzialna jest reżyserka Elżbieta Depta, mająca doświadczenie w pracy w teatrach dramatycznych w Warszawie, Bydgoszczy, Gnieźnie i Kielcach. Laureatka Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za oprawą scenograficzną i wykonaniem lalek do spektaklu stoi młode małżeństwo – tandem artystyczny – Agata Andrusyszyn-Chwastek scenografka, nagrodzona główną nagrodą na Festiwalu Nowej Scenografii 2016 oraz Patryk Chwastek artysta – malarz, którego prace prezentował w galeriach w Polsce i za granicą. Ich pomysł na scenografię polega na stworzeniu jej z rzeczy z recyklingu, zebranych na potrzeby spektaklu.

26 maja
godz. 18:00
miejsce: Kanał YouTube CKiS
Umówiłem się z nią na dziewiątą

Utwór „Umówiłem się z nią na dziewiątą” pochodzi z polskiego filmu fabularnego „Piętro wyżej” i wykonywał go Eugeniusz Bodo, wcielający się w postać spikera radiowego Henryka Pączka. Przebój z tamtych lat wykona Chór Miasta Siedlce.

4, 11, 18, 25 maja
godz. 19:00
miejsce: Kanał YouTube CKiS
Siedlecki Magazyn Kulturalny

Cykliczny program autorski prezentowany jest w każdy wtorek od godziny 19:00 na kanale YouTube CKiS. Siedlecki Magazyn Kulturalny to zapowiedzi zbliżających się wydarzeń artystycznych, relacje z tych już zakończonych, ale także wywiady, krótkie formy artystyczne i promocja twórców nie tylko tych związanych z CKiS. To program o szeroko pojętej działalności kulturalnej, w którym każda jej wartościowa forma znajdzie swoje miejsce.

6, 13, 20, 27 maja

godz. 18:00
miejsce: fb CKiS
Księgowskaz
Publikacja odcinka „Księgowskazu” przygotowanego przez Macieja Czapskiego, w którym aktor poleca książki ze swojego osobistego księgozbioru.
Nagrania zamieszczane są w każdy czwartek o godz. 18:00 na fb CKiS

Wydarzenia NA ŻYWO z udziałem publiczności


16 maja
godz. 18:00
miejsce: Kościół Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Skórcu
Śpiewnik Papieski

Według twórczości Karola Wojtyły

Projekt „Śpiewnik Papieski” to dzieło wyjątkowe, powstałe z wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. To 11 utworów z poezją Karola Wojtyły, do której muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz. Spektakl jest przykładem szczególnego wyczucia i umiejętności łączenia głębi poetyckich fraz z naprawdę dobrą muzyką. Przebojowe wykonanie utworów, różnorodność aranżacji muzycznych, a także oprawa sceniczna budzą wzruszenie, a zarazem tęsknotę za światem pontyfikatu Jana Pawła II. Całość widowiska świetnie dopełniają projekcje materiałów filmowych oraz zdjęć od momentu powołania Karola Wojtyły na Papieża, poprzez Jego pielgrzymki i działalność kapłańską, skończywszy na pogrzebie i beatyfikacji oraz znakomicie przypomniane przez aktorów Teatru ES żartobliwe sytuacje z życia codziennego Papieża.
Reżyseria i muzyka: Waldemar Koperkiewicz

Wykonanie: soliści Teatru ES i Chór Miasta Siedlce

23 maja
godz. 16:00
miejsce: Scena CKiS pod muralem

O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał przyjaciela

Niezwykle barwne widowisko teatralne, ze specjalnie napisaną muzyką i piosenkami, którego tematem jest odwaga i przyjaźń. Tytułowy pirat Bucior i jego gadatliwa i bardzo kolorowa Papuga żeglują po morzu, aż na pewnej wyspie spotykają innego Pirata, groźnego Kapitana Haka, który szuka skarbu. Hak jest straszny, wzbudza lęk, ale poczciwy Pirat znalazł na niego sposób dowcipny i pomysłowy. Bucior przejdzie liczne próby siły i charakteru, by na koniec zrozumieć, że najbardziej wartościowym skarbem jest przyjaciel. Bucior przejdzie liczne próby siły i charakteru, by na koniec zrozumieć, że najbardziej wartościowym skarbem jest przyjaciel. A Papuga? Gada, gada, gada… Świetna zabawa z bajecznie kolorowymi kostiumami, niespodziewanymi zwrotami akcji i zaskakującą puentą.

Scenariusz: Stefan Szulc
Reżyseria i muzyka: Waldemar Koperkiewicz
Obsada: Ula Gotowicka, Maciej Czapski, Robert Protasewicz

29 maja
godz. 17:30 i 20:00
miejsce: Scena Teatralna Miasta Siedlce
Koncert Marcina Sójki

Debiutancki album Marcina Sójki, zwycięzcy 9. edycji The Voice of Poland i zdobywcy „Karolinki”, czyli głównej nagrody publiczności na 56 KFPP w Opolu 2019 nosi tytuł „Kilka prawd” i można go śmiało uznać za życiowe credo Artysty. Kto śledzi poczynania Marcina i dobrze zna jego pierwsze single – „Zaskakuj mnie”, „Dalej” i „Lepiej”, ten wie, że Sójka choć sam jest samoukiem hołduje starej dobrej szkole muzycznej stawiając przede wszystkim na melodię i harmonię. Jego debiutanckiej płyty słucha się z zapartym tchem, jak opowieści dobrego kumpla o życiu. W październiku 2020 ukazał się najnowszy singiel Marcina, zatytułowany „Retro w głowie” zwiastujący drugi album, który ukaże się w 2021 roku.

30 maja
godz. 16:00
miejsce: Scena Teatralna Miasta Siedlce
Nowe szaty króla
Rodzinna Niedziela w Teatrze

Baśń Andersena o nagim królu – o królu oszukanym i samooszukującym się opowiedziana na nowo przez Malinę Prześlugę. I to jak opowiedziana! Historia dzieje się współcześnie, kiedy to po świecie, jak po wybiegu, paradują celebryci, a eksperci w dziedzinie mody i urody stają się guru dla mas. Takim nowoczesnym światem glamour zarządza król – mierny kreator własnego życia, który wewnętrzną pustkę, rozdzierającą samotność usiłuje przykryć coraz to bardziej szałowym ciuchem. Aż do absurdu, aż do okrzyku: „Król jest nagi!”. Opowieść tym smutniejsza, że aktualna. Ale pełni wigoru aktorzy Teatru Es nie pozwolą Wam się smucić ponad miarę, tym bardziej, że tekst sztuki przepełniona jest wybornym humorem Prześlugi, a piosenki z muzyką Roberta Protasewicza, który jest reżyserem całości, nadają przedstawieniu lekkości.

31 maja
godz. 20:00
miejsce: Scena Teatralna Miasta Siedlce
Grupa MoCarta wśród gwiazd

- to tytuł kolejnego programu znanego i lubianego kwartetu smyczkowego. Tym razem Bolek, Paweł, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu – Wolfgang Amadeusz – wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko Cztery Pory Roku. W koncercie znajdą się również: skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. Ale tylko na chwilę...

Grupa MoCarta wśród gwiazd to humor, elegancja i najlepsza muzyka. To rozrywka dla wszystkich pokoleń. Dla dorosłych, ich dzieci, oraz dla tych, którzy z Fryderykiem Chopinem chodzili do szkoły. Polecam W.A. Mozar

Zajęcia stałe grup artystycznych odbywają się:

Teatru ES - w każdy czwartek w godzinach 17:00 – 20:00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce.
Prowadzący: Robert Protasewicz. Informacje o naborze: 25 794 31 86.

Chóru Miasta Siedlce - w każdy poniedziałek w godzinach 19:00 – 21:00 we foyer Centrum Kultury i Sztuki.
Prowadząca: Justyna Kowynia. Informacje o naborze: 25 794 31 82.

Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza - w każdy poniedziałek w godzinach 16:30 – 18:30 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce.
Prowadzący: Maciej Czapski. Informacje o naborze: 25 794 31 86.

Sekcji plastycznej - w każdy wtorek w godzinach 16:00 - 18:00 w Klubie Kultury „Trójka” w Siedlcach (ul. Kurpiowska 3).
Prowadzący: Ireneusz Parzyszek. Informacje o naborze: 25 794 31 70

Teatru Dziecięcego Dramma-Mia - w każdy wtorek w godzinach 17:00 – 19:00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce.

Prowadzący: Ula Gotowicka. Informacje o naborze: 25 794 31 86
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Dorota Wakuła

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook