Kultura

Wystawa „Powrót do Lema” Magdaleny Hajnosz

Siedlce Śr. 14.12.2022 12:58:51
14
gru 2022

13 grudnia, w Galerii Ściana na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach odbyła się wystawa warszawskiej artystki Magdaleny Hajnosz. Wernisaż został zorganizowany przez studentów III roku kierunku Sztuk plastycznych na UPH w Siedlcach, pod opieką merytoryczną dr Marcina Sutryka. Studenci: Darya Sysoyeva i Kamil Trębicki mieli możliwość po raz pierwszy sprawdzić się jako kuratorzy wystawy i czuwać nie tylko nad organizacją wernisażu, ale także przedstawieniem prac artystki w jak najbardziej przystępny dla publiczności sposób.

Magdalena Hajnosz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980). W swoim dorobku artystycznym ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w zakresie malarstwa, rysunku i fotografii. Jest laureatką wielu nagród za twórczość artystyczną w Polsce i Belgii. Artystka jest także autorką przewodnika fotograficznego po stolicy wydanego w 2010 roku „Warszawa z głową do góry”.

W swojej nowej wystawie „Powrót do Lema”, malarka stworzyła serię obrazów nawiązującą do jego twórczości, która od okresu młodości była jej fascynacją. Prace początkowo powstawały na papierze, by zostać potem przeniesione na płótno. Artystka nawiązała do słynnych „Bajek robotów” Lema. Prace malarki to głównie autorskie portrety robotów. Postacie przedstawione są z dużym potencjałem ironii i humoru. Dziwaczne, ale w taki sposób, by pokazać odzwierciedlenie zachowań ludzkich. Hajnosz przenosi na płótno świat fantastyczny podobny do naszego, tylko ubrany w inne dekoracje. Maszyny, kosmoludki i roboty mają ludzkie wady i zalety.

Do Siedlec, Magdalena Hajnosz przyjechała ze swoim pupilem, który nie odstępował swojej właścicielki ani na krok i z zainteresowaniem śledził przebieg wystawy. Podczas spotkania artystka, chętnie opowiedziała o swoich interpretacjach utworów Lema. Na wystawie pojawili się m.in. studenci sztuk plastycznych, a także pasjonaci sztuki, którzy z zaciekawieniem oglądali prace. Magdalena Hajnosz, która obserwowała reakcje gości, z entuzjazmem odpowiadała na pytania dotyczące wystawy oraz twórczości.

Wywieszone na ścianach prace, przedstawiają coś na pograniczu abstrakcji i fantastyki. Każdy może zinterpretować je na swój sposób. Prace są pełne ekspresji. Odważne połączenie warstw, elementy przenikania się natury robota i człowieka oddziałują silnie na emocje. Nawiązując do twórczości Lema, malarka nadała robotom ludzkie cechy. Wizja człowieka u Lema, nie jest optymistyczną wizją, ale baśniowa forma utworów nieco łagodzi pesymistyczny przekaz. Utopia, rozumiana jako kraina całkowicie szczęśliwych istot, nie istnieje, a wszelkie próby jej wprowadzenia muszą się skończyć fiaskiem, co wielokrotnie wybrzmiewa w twórczości Lema.

Wystawa została zorganizowana w ramach warsztatów z wystawiennictwa i elementów reklamy. Można ją oglądać do 9 stycznia 2023 w godzinach otwarcia Galerii Ściana na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach.


KC/MR

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.