O tym się mówi

Andrzej Sitnik: Brakuje kadry medycznej w obu szpitalach

Siedlce Wt. 20.10.2020 12:56:00
20
paź 2020

Brak kadry medycznej to póki co największy problem, z jakim borykają się placówki szpitalne w Siedlcach. Zakażenia wśród personelu Szpitala Miejskiego wymusiły na placówce podjęcie decyzji o wstrzymaniu przyjęć pacjentów chorych na COVID - 19. Rozwiązania tej sytuacji narazie nie ma. Jedyne co można zrobić to cierpliwie czekać na powrót lekarzy i pielęgniarek - mówił goszczący dziś w studiu Radia Podlasie Andrzej Sitnik.

Jak dodał Prezydent Siedlec, braki personelu medycznego dotykają także innych placówek w sąsiednich miastach. Wielu lekarzy i pielęgniarek przebywa na kwarantannie lub jest zakażonych. Mogą wrócić do pracy dopiero po powtórnych testach. Andrzej Sitnik zapewnił, że prowadzone były już rozmowy z prywatnymi podmiotami świadczącymi usługi medyczne, jednak finał tych rozmów nie napawa optymizmem. Wszyscy mają ten sam problem - brak kadry medycznej. Prezydent powiedział, że nawet jeśli rząd zdecydowałby się w tym momencie na utworzenie w Siedlcach szpitala polowego, tak jak ma to miejsce na przykład w Warszawie, nie byłoby personelu, który opiekowałby się chorymi.

Andrzej Sitnik dodał, że pracę lekarzy na oddziałach szpitalnych mogliby wesprzeć wojskowi ratownicy medyczni, dlatego o skierowanie do pomocy w szpitalu wojska zwrócił się już do wojewody mazowieckiego. Prezydent liczy na pozytywne rozpatrzenie jego prośby.

Prezydent zaapelował także do mieszkańców miasta o właściwą postawę, przestrzeganie zasad wyznaczonych przez rząd, noszenie maseczek, zachowywanie odległości, stosowanie dezynfekcji, odpowiedniej higieny oraz ograniczenie kontaktów z innymi osobami. - W ten sposób unikniemy narażenia innych osób na zakażenie - mówił Andrzej Sitnik. Prezydent powiedział, że została zwiększona także ilość patroli policyjnych, które mogą sprawdzać, czy mieszkańcy stosują się np. do obowiązku noszenia maseczek.

Prezydent zapewnił, że władze miasta robią wszystko aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. W komunikacji miejskiej prowadzone są dezynfekcje autobusów. Kierowcy są odizolowani od pasażerów. A miejsca pasażerów są oznaczone i podlegają stałej dezynfekcji.

Andrzej Sitnik mówił także o funkcjonowaniu szkół i przedszkoli. - Na dzień dzisiejszy w dwóch szkołach są wyłączone pojedyncze klasy. W jednym przedszkolu wyłączona jest jedna grupa.

W audycji "O tym się mówi" Prezydent podziękował pracownikom szpitala miejskiego i wojewódzkiego, którzy dostosowują się z dnia na dzień do panującej sytuacji a także innym osobom i instytucjom, które wspierają władze Siedlec w tym trudnym czasie. POSŁUCHAJ

[ja]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Joanna Andrzejewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.