Region

3 Maja w Siedlcach

Siedlce Pon. 03.05.2021 14:18:10
03
maj 2021

Jeśli chcemy być wolni i iść w kierunku dobra Ojczyzny, bądźmy zjednoczeni z Maryją, Chrystusem i Jego Kościołem. Bądźmy sługami Boga, bo wtedy będziemy sługami człowieka – powiedział biskup siedlecki Kazimierz Gurda w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

W homilii podczas odprawionej w siedleckiej katedrze mszy świętej w intencji Ojczyzny, biskup siedlecki przypomniał składające się na genezę tego święta wydarzenia: złożone podczas potopu szwedzkiego śluby króla Jana Kazimierza oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Obydwa miały miejsce w czasie zagrożenia państwowego bytu. Z pierwszego Polska zdołała się podnieść, z drugiego już nie, ale wysiłek patriotów, by ratować Ojczyznę, pozostawił w czasie zaborów pragnienie i nadzieję wolności.
W kalendarzu kościelnym 3 maja jako dzień modlitw za Ojczyznę pojawił się w 1924 roku (ustanowił go na prośbę polskich biskupów papież), jednak Polacy traktowali Maryję jako swoją królową już wcześniej. Poza wspomnianymi ślubami lwowskimi, świadczą o tym koronacje jej wizerunków, na czele z tym jasnogórskim, który otrzymał koronę w roku 1717.
Takie przekonanie przyświecało też kardynałowi Wyszyńskiemu, który 3 maja 1966 w obecności przeszło 400 tysięcy wiernych oddał Polskę w macierzyńską niewolę Maryi. – Niewolnicy Boga i Jego Matki nie tracą wolności osobistej, społecznej i państwowej. Trwają we wzajemnym szacunku bez chęci poniżania i niszczenia. Warto do tych ślubów wrócić dzisiaj, gdy wielu wikła się w niewolę zła, wchodzi na drogę nienawiści, posuwa się do niszczenia symboli: tych religijnych i tych związanych z historią. Niewola zła i nienawiści zniszczy każdego: naród i społeczeństwo. Jeśli chcemy być wolni i iść w kierunku dobra Ojczyzny, bądźmy zjednoczeni z Maryją, Chrystusem i Jego Kościołem. Bądźmy sługami Boga, bo wtedy będziemy sługami człowieka. Nie zawiedli się na tym nasi przodkowie. Czyniąc tak jak oni my też się nie zawiedziemy, odnosząc zwycięstwo nad złem – powiedział biskup Gurda.
Uroczystości miejskie były w tym roku ze względu na epidemię bardzo skromne. Nie było części oficjalnej ani zwyczajowego przemówienia prezydenta, a jedynie złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Pojawili się parlamentarzyści: Krzysztof Tchórzewski, Waldemar Kraska, Kamila Gasiuk-Pihowicz. Byli też: prezydent Andrzej Sitnik i wiceprezydent Robert Szczepanik, przedstawiciele rady miasta, rektor UPH, delegacje wojska i służb mundurowych i kilku organizacji społecznych.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook