Region

30 lat pobytu Amerykanów w powiecie siedleckim

Siedlce Niedz. 10.10.2021 22:15:41
10
paź 2021

Bud Philbrook z Minnesoty – prezes organizacji Global Volunteers, odwiedził powiat siedlecki. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii wizyt wolontariuszy z Global Volunteers na Ziemi Siedleckiej. Początki tej współpracy sięgają 1990 roku.

10 października w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach odbyła się uroczystość 30 – lecia współpracy mieszkańców Ziemi Siedleckiej z amerykańską organizacją Global Volunteers.

Spotkanie poprowadził Marek Błaszczyk - dyrektor "Reymontówki", który zapoczątkował tę międzynarodową współpracę. - Zaprosiłem ich do "Reymontówki" na kolonie i tak już zostali. Zobaczyli, że młodzi ludzie garną się do nauki języka angielskiego i przede wszystkim tym zajmowali się przez 30 lat. W tym czasie do Polski przyjechało 3 tysiące amerykańskich wolontariuszy i ponad 30 tysięcy osób zostało objętych tym programem. Jest to jeden z największych programów organizacji Global Volunteers na świecie. Przez 30 lat współpracy uczyli języka angielskiego i ekonomii, opiekowali się dziećmi, promowali ideę wolontariatu swoim własnym przykładem. I zamierzają robić to dalej. Amerykanie z organizacji „Global Volunteers” wrośli w krajobraz powiatu siedleckiego tak dalece, że są traktowani już nie jak goście, ale jak swojacy - mówił Marek Błaszczyk.
- Wasza obecność tutaj to przede wszystkim nauczanie języka angielskiego dzieci i młodzież, ale to także wiele cennych relacji i głębokich przyjaźni – mówił starosta siedlecki, Karol Tchórzewski.

Global Volunterees to prywatna organizacja charytatywna założona w 1984 roku. Głównym celem organizacji jest praca na rzecz wzajemnego międzynarodowego zrozumienia i umacnianie pokoju.

W jubileuszowym spotkaniu wziął udział Bud Philbrook z Minnesoty – prezes organizacji Global Volunteers. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii pobytu ochotników – wolontariuszy z Global Volunteers na Ziemi Siedleckiej.

Bud Philbrook przyznał, że Polska to kraj ludzi bardzo hojnych i życzliwych. - Spośród 26 krajów, w których realizujemy nasz program, wy zajmujecie szczególne miejsce. Jesteśmy dumni, że pracujemy w tak pięknym kraju i że mamy wśród was wielu przyjaciół - podkreślił.

Po raz pierwszy Amerykanie przybyli tu na zaproszenie senatora Gabriela Janowskiego z Solidarności Rolników Indywidualnych. - Niektórzy z urzędników uważali ich wówczas za nawiedzonych. Nikt specjalnie nie chciał się nimi zająć. Przedstawili program pomocy lokalnym społecznościom, jaki realizują w wielu państwach świata, m.in. budowę dróg czy kanalizacji, ale tu taka pomoc wtedy nie była aż tak bardzo potrzebna. Gabriel Janowski zlecił mi wówczas opracowanie programu nauki języka angielskiego w wiejskich szkołach. I tak się ta współpraca zaczęła, najpierw w gminach Zbuczyn i Mordy oraz Międzyrzec Podlaski, a potem w LO Prusa i Królowej Jadwigi w Siedlcach. Potem zrodziło się pytanie, co z wakacjami. Udano się wówczas do Reymontówki, do dyrektora Marka Błaszczyka i zaproponowałem organizację letnich obozów językowych. Okazało się, że pomysł ten świetnie wypalił, a owoce tego programu możemy smakować do dzisiaj - mówił Bud Philbrook. Prezes organizacji Global Volunteers dostrzega ogromne zmiany, jakie dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat. Choć gospodarczo nasz kraj stoi o wiele lepiej, wolontariusze z Ameryki nie zamierzają się wycofywać z programu nauki języka angielskiego.

Najwięcej komplementów ze strony Amerykanów zebrali gospodarz miejsca – dyrektor „Reymontówki” Marek Błaszczyk, a także Dorota Wierzbicka, która przed laty zaczęła współpracę z Global Volunteers jako wolontariuszka, a teraz jest tam dyrektorem programów międzynarodowych, organizującym pracę wolontariuszy w kilkunastu krajach świata.

Okrągłą rocznicę świętowano hucznie w niedzielę, 10 października w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach koło Kotunia w powiecie siedleckim. Były tańce, muzyka, goście: dawni i obecni nauczyciele i uczniowie współpracujący z Global Volunteers, przedstawiciele korzystających z pomocy organizacji firm i instytucji a także byli i obecni starostowie powiatu siedleckiego.

Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem zaproszonych gości. Przed publicznością zagrał zespół The Time Quartet oraz zatańczył Zespół Małgorzaty Czarnockiej. Jubileusz zakończyła zabawa przy muzyce Zespołu Folk Lacki i wspólne ognisko.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.