Region

Centrum udarowe i nowa siedziba poradni w siedleckim szpitalu wojewódzkim

Siedlce Śr. 11.05.2022 15:24:46
11
maj 2022

Dwie duże nowości w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. 11 maja oddano tam do użytku ośrodek udarowy oraz centrum opieki nad matką i dzieckiem.

Udar mózgu to choroba, w leczeniu której krytyczne znaczenie ma czas. Na udrożnienie naczyń krwionośnych i ocalenie chorego przed śmiercią lub niepełnosprawnością lekarze mają tylko kilka godzin. Aby maksymalnie skrócić czas transportu pacjentów, w województwie mazowieckim realizowany jest pilotażowy program leczenia udarów w szpitalach w dawnych miastach wojewódzkich. Częścią tego programu jest ośrodek w Pracowni Radiologii Zabiegowej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. W przebudowanych pomieszczeniach zainstalowano tomograf komputerowy do wstępnej diagnostyki oraz angiograf, pod kontrolą którego odbywa się usuwanie zakrzepów. – Pacjent jest uśpiony i układany pod lampą, za pomocą której nieustannie prześwietlamy jego głowę. Podajemy kontrast i od razu widzimy niedrożne naczynia i tętniaki, dzięki czemu od razu możemy rozpocząć leczenie, cały czas pod kontrolą rentgena – tłumaczy Adam Kobayashi, ordynator oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. Dodaje, że ta nowoczesna metoda będzie dostępna dla pacjentów z całego wschodniego Mazowsza. – Z Siedlec i okolic spodziewamy się około 70 pacjentów rocznie, ale nawiązaliśmy już kontakty ze szpitalami z sąsiednich i dalszych powiatów: Sokołowa Podlaskiego, Łukowa, Łosic, Białej Podlaskiej, Węgrowa, Siemiatycz i Mińska Mazowieckiego. W tej pracowni możemy też leczyć tętniaki i udary krwotoczne. Spodziewam się, że dojdziemy z czasem do kilkuset zabiegów rocznie.

Drugą nowością jest nowa siedziba poradni specjalistycznych – przede wszystkim tych, które zajmują się opieką nad kobietami w ciąży oraz nad matkami z małymi dziećmi. Projekt ruszał z kopyta: finansowany z programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina pokonał w walce o pieniądze liczną konkurencję (był jednym z 13 projektów wybranych do finansowania z 236 zgłoszeń). Z realizacją były jednak kłopoty i opóźnienia. Przebudowę i adaptację budynku dawnej szpitalnej kotłowni zaczynał jeden wykonawca, a kończył inny, zaś całość zaliczyła kilkunastomiesięczne opóźnienie. Przedstawiciel programu zapewnił jednak, że z rozliczeniem nie będzie kłopotu.
Do centrum przeniesione zostaną poradnie: ginekologiczna z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, gabinet USG i położnej, poradnia laktacyjna, ginekologiczno-położnicza, pracownia wczesnej rehabilitacji poporodowej, a także szkoła rodzenia. Znajdą się tam również poradnie dziecięce: kardiologiczna, diabetologiczna, neonatologiczna, neurologiczna, nefrologiczna, preluksacyjna i zdrowia psychicznego.

Pracownia udarowa ma już pierwsze wykonane zabiegi za sobą, natomiast poradnie zaczną się przeprowadzać do nowego budynku w przyszłym tygodniu.



AB/ Siedlce
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.