Region

Europejski Dzień bez Samochodu w Siedlcach

Siedlce Czw. 22.09.2022 15:43:41
22
wrz 2022

W czwartek, 22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. W większości miast w Polsce w tym dniu władze wychodzą z inicjatywą darmowych przejazdów komunikacją dla pasażerów. W Siedlcach, 22 września także jeździmy za darmo.

Siedleckie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oferuje możliwość bezpłatnych przejazdów na terenie miasta Siedlce ( w ramach I strefy biletowej). Na stronie MPK, w aktualnościach możemy doczytać się, że podstawą bezpłatnego przejazdu jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu samochodowego i pobranie u kierowcy autobusu, biletu ze zniżką 100%.

Z podobną inicjatywą jak w latach poprzednich wyszły Koleje Mazowieckie, które na ten dzień ogłosiły możliwość nieodpłatnego podróżowania pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko- Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin- Lotnisko Modlin. Bezpłatne przejazdy dotyczą również obszaru obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM- KM- WKD”.

Na siedleckich ulicach mimo to poruszało się w czwartkowe popołudnie sporo samochodów. Część osób zapytana o Dzień bez Samochodu odpowiadała, że zupełnie o nim zapomniała, część, że często brakuje dogodnych połączeń komunikacyjnych, by dojechać do celu na czas. Pokazuje to, że czasem dla auta brakuje innej alternatywy. Niektórzy także wskazywali na możliwość przemieszczania się pieszo lub rowerem. Jest to ekologiczna inicjatywa i dobra dla zdrowia. Jednak, na dłuższe odległości spacer odpada, a sezon rowerowy powoli się kończy.

Europejski Dzień bez Samochodu kończy Tydzień Zrównoważonego Transportu, który trwał w dniach 16 września- 22 września. Celem inicjatywy jest zachęcenia ludzi do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu np. komunikacji miejskiej, roweru, spaceru i zwrócenie uwagi na ilość emitowanych przez samochody zanieczyszczeń , które niszczą środowisko. POSŁUCHAJKatarzyna Chacińska [ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.