Region

„Jacek” wreszcie na swoim miejscu

Siedlce Sob. 21.01.2023 15:08:35
21
sty 2023

Miało go nie być trzy miesiące, a czekaliśmy na niego szesnaście i pół. Dziś (21 stycznia) na wieżę siedleckiego ratusza wrócił jeden z symboli miasta – figura dźwigającego kulę ziemską Atlasa, zwanego „Jackiem”.

Pogoda nie zachęcała do spacerów, a mimo to operację obserwowała kilkudziesięciosobowa grupa siedlczan. Do zdjęcia z ustawioną do pionu, ale stojącą jeszcze na ziemi figurą ustawiła się pokaźna kolejka. Trudno się dziwić – taka okazja zdarza się raz na kilkadziesiąt lat.
„Jacek” zniknął z krajobrazu miasta 4 września 2021 roku z powodu remontu wieży ratusza. Spodziewano się wtedy, że wróci w listopadzie. Okazało się jednak, że wymaga nie tylko czyszczenia, ale również napraw oraz solidnej konserwacji. Poszukiwanie wykonawcy i załatwianie pieniędzy trwało blisko rok i dopiero przed ostatnim Bożym Narodzeniem figura wróciła do Siedlec po przeprowadzonych w Toruniu zabiegach. Przez kilka tygodni przechowywał ją w swojej hali Mostostal, a Muzeum Regionalne umawiało ekipę od dźwigu i czekało na znośną pogodę. Po kilkakrotnym przekładaniu terminu operację udało się przeprowadzić dzisiaj.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.