Region

Poprawione warunki siedleckiej Temidy

Siedlce Pt. 04.12.2020 15:37:00
04
gru 2020

Blisko cztery lata temu do nowego budynku przeprowadził się siedlecki Sąd Rejonowy. Teraz trwa kapitalny remont Sądu Okręgowego.

Kto chodzi przez centrum miasta, ten widzi: ekipy budowlane najpierw działały w budynku przy ulicy Świrskiego, teraz pracują przy Sądowej i Piłsudskiego. Remont trzeba robić po kawałku, bo nie można przecież zarządzić rocznej czy dwuletniej przerwy w rozprawach. Dlatego rozłożono go na trzy lata, wyznaczając termin zakończenia na jesień 2021 roku.

Inwestycja pochłonie aż 19 milionów złotych, ale trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tu o zwykłe odmalowanie ścian i wymianę paru kranów czy kilkudziesięciu lamp. To kapitalny remont i modernizacja trzech dużych, połączonych ze sobą budynków, budowanych w różnym czasie i z użyciem różnych technologii. Po remoncie wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnią też aktualne wymagania co do bezpieczeństwa, zużycia energii, ochrony przeciwpożarowej i ochrony materiałów niejawnych. Całość nie będzie może tak funkcjonalna jak projektowany specjalnie do swej roli nowy budynek Sądu Rejonowego przy ulicy Kazimierzowskiej, ale warunki zdecydowanie się poprawią. Przejęcie pomieszczeń, zwolnionych przez Sąd Rejonowy przy ulicy Świrskiego już dało Sądowi Okręgowemu sześć nowych sal rozpraw. Pozwoli też urządzić nowe biuro obsługi interesanta, a także ściągnąć pod jeden adres wydziały i komórki organizacyjne, które dotąd nie mieściły się w głównej siedzibie i musiały korzystać z pomieszczeń wynajmowanych na mieście. Są to: Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sekcja penitencjarna, kuratorzy i Krajowy Rejestr Karny.

Budowlańcy radzą sobie jak dotąd sprawnie, a dyrektor sądu, Jan Sobiech widzi szansę na ukończenie robót przed terminem. Jeśli tak się stanie, to cały Sąd Okręgowy zacznie działać w unowocześnionej siedzibie jeszcze przed końcem przyszłego roku. Jeśli nie – to przeprowadzki odbędą się na początku roku 2022.

Warto dodać, że jeśli chodzi o infrastrukturę, to Sąd Okręgowy w Siedlcach siebie zostawił na sam koniec. W ostatnich kilkunastu latach inwestował bowiem w jednostki podległe, czyli sądy rejonowe w Węgrowie, potem w Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim, Garwolinie i Siedlcach.

AB/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.