Region

Rocznica katyńska w Siedlcach

Siedlce Czw. 14.04.2022 11:53:56
14
kwi 2022

To nie było tylko wspomnienie tragedii sprzed 82 lat. Siedleckie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej miały wyraźne odniesienie do współczesności.

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej w Siedlcach odbywają się tradycyjnie w kościele św. Stanisława. Na jego północnej ścianie wśród tablic pamiątkowych poczesne miejsce zajmuje właśnie ta związana z tragedią z 1940 roku. To tam co roku składane są kwiaty i znicze, gromadzą się przedstawiciele lokalnych władz, wojska i służb mundurowych, poczty sztandarowe szkół oraz kultywujący historyczną pamięć społecznicy.

Wczorajsze obchody były jednak nieco inne – inaczej się patrzy nawet na wielką tragedię, jeśli dzielą nas od niej 82 lata, a inaczej, kiedy podobne rzeczy dzieją się kilkaset kilometrów dalej prawie na naszych oczach.

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Sitnik przypomniał, że w Katyniu zginęli nie tylko zawodowi wojskowi, ale duża część polskiej elity, ludzie z zawodów stanowiących o sile państwa. Zaznaczył, że zdaniem polskich historyków zamordowanie takiej grupy wyczerpuje znamiona ludobójstwa. Odniósł się też do zbrodni rosyjskich popełnianych dziś na oczach świata na Ukrainie komentując, że tyrani mogą mordować dzięki obojętności świata.

Przed uroczystością w kościele świętego Stanisława została odprawiona msza święta. Koncelebrze przewodniczył proboszcz parafii św. Stanisława, ks. Adam Patejuk. W homilii ks. Bogumił Lempkowski nawiązywał do ewangelii mówiącej o zdradzie Judasza. Mówił, że Polskę też wyceniono, przehandlowano i podzielono. Zwrócił też uwagę, że Katyń nie był wydarzeniem jednorazowym. Nastąpiła po nim cała fala zbrodni: już nie tak masowych, ale ciągnących się aż do 1989 roku. Ich ofiarom winni jesteśmy pamięć, a wyrwanej z niewoli Ojczyźnie – miłość, nawet gdy wymaga ona ofiary.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.