Region

Seroczyn: Narodowe Święto Niepodległości

Siedlce Czw. 11.11.2021 16:40:00
11
lis 2021

W Seroczynie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Wodynie. To wieloletnia tradycja, że 11 listopada w miejscowej świątyni gromadzą się mieszkańcy oraz delegacje instytucji, OSP i szkół, aby uczcić odzyskanie niepodległości i tych, którzy za Ojczyznę walczyli.

Rozpoczynając uroczyste spotkanie Wójt Gminy Wodynie Wojciech Klepacki powiedział, że umiłowanie Ojczyzny winno znajdować swój zalążek w patriotyzmie lokalnym. Samorządowiec wymienił tu rodzinę, szkołę i gminę, zachęcając do wzmacniania więzi międzyludzkich. Podkreślił jednocześnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. W tym kontekście Wojciech Klepacki zwrócił uwagę na sytuację na granicy polsko-białoruskiej i podkreślił, że powinniśmy być razem, a także powinniśmy przejawiać wielką wdzięczność służbom strzegącym naszej wschodniej granicy.

Mszy w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Bogdan Potapoczuk - proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie. Kapłan mówił o wdzięcznej pamięci tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla Ojczyzny, ale także oddali za nią życie. Jeszcze przed Eucharystią odczytano apel pamięci. Modlono się za poległych obronie Ojczyzny i zmarłych parafian. Tradycyjnie po Mszy uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. Wawrzyńca Lewandowskiego w Seroczynie wystąpili z programem artystycznym. Przygotowywali się pod kierunkiem Alicji Gryczki, Krzysztofa Izdebskiego.

Jak co roku, po Mszy, w asyście pocztów sztandarowych mieszkańcy oraz delegacje gminnych instytucji i szkół, przeszli w pochodzie na cmentarz, gdzie złożono wieńce na grobie żołnierzy poległych we wrześniu 1939 w okolicach Seroczyna. Kwiaty złożono również pod Pomnikiem Ojczyzny w centrum Seroczyna.

Wśród gości obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Wodynie byli m.in. przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego Marek Gorzała i Marian Sekulski-radny powiatowy. Marek Gorzała zadawał obecnym w kościele pytania: czy kocham tę ziemię, czy kocham Polskę? Sam zadeklarował, że bardzo kocha Polskę i jest dumny z bycia Polakiem. Marian Sekulski podkreślił zaś, że Polska jest najładniejszym krajem w Europie. Stwierdził, że dzieje się to dzięki Polakom, którzy są pięknym narodem. ,,Dwie są najważniejsze sprawy w życiu człowieka-Bóg i Ojczyna. Jeśli to będzie, to będzie wszystko poukładane”– zakończył swe przemówienie Marian Sekulski.

Czwartkowe uroczystości prowadził Janusz Eleryk - dyrektor GOK w Wodyniach. Pierwszym akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Wodynie był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Blisko 100 artystów wystąpiło w niedzielę 7 listopada w hali sportowej Zespołu Szkół w Wodyniach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook