Region

Siedlce: Obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Siedlce Śr. 01.09.2021 14:17:58
01
wrz 2021

Msza św. w intencji Ojczyzny i NSZZ Solidarność oraz złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą kapelanowi Solidarności bł. ks. Jerzemu Popiełuszce i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – to główne punkty programu siedleckich obchodów 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Uroczystość z udziałem m. in.: posła Krzysztofa Tchórzewskiego odbyła się 31 sierpnia wieczorem.

Rozpoczęła ją Msza św. w intencji Ojczyzny oraz członków i działaczy związku "Solidarność" i ich rodzin, sprawowana o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława BM pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. kan. Adama Patejuka. Kazanie wygłosił ks. Jarosław Sutryk – diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. Kapłan podkreślił, że dzięki wierze Solidarność przetrwała Stan Wojenny i inne zawirowania historyczne.

W uroczystości wzięli udział poseł Krzysztof Tchórzewski, Sylwester Czyżyk przewodniczący siedleckiej NSZZ "Solidarność", Sławomir Szczepanik - przewodniczący Solidarności w siedleckim Mostostalu, Wojciech Kudelski - radny Sejmiku Mazowieckiego, Maciej Kublikowski - pierwszy przewodniczący Solidarności w Siedlcach a także poczty sztandarowe.

Po Mszy św. złożono kwiaty przed tablicą kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki umiejscowioną na frontonie kościoła św. Stanisława BM. Później zebrani przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Poseł Krzysztof Tchórzewski w swym przemówieniu podkreślił, że wiara w Boga pomogła przetrwać Solidarności i zachęcał do odważnego wyznawania wiary. Przypomniał także, że od 41. lat ludzie Solidarności związani ze środowiskiem siedleckim spotykają się 31 sierpnia przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, aby uczcić ważne wydarzenia z 1980 roku. Sylwester Czyżyk w swym przemówieniu poinformował m.in.: że 9 października na murze zakładu karnego w Siedlcach zostanie odsłonięty nowy mural poświęcony Solidarności. Przemówienia wygłosili jeszcze Wojciech Kudelski oraz Adam i Jadwiga Skup.

Zaczęło się od postulatów ekonomicznych, a zakończyło przewrotem politycznym. 31 sierpnia minęło 41. lat od podpisania porozumień sierpniowych. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku w sali BHP Stoczni Gdańskiej, Lech Wałęsa podpisał porozumienie z rządem PRL. Podpisane Porozumienia Gdańskie wraz z Porozumieniami w Szczecinie i w Jastrzębiu, doprowadziły do zakończenia protestów robotniczych i zarejestrowania Solidarności.Zdjęcia: Piotr Grabowski


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Dorota Wakuła

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.