Region

Siedlce: Obchody 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Siedlce Czw. 01.09.2022 09:03:05
01
wrz 2022

Msza św. w intencji Ojczyzny i NSZZ Solidarność oraz złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą kapelanowi Solidarności bł. ks. Jerzemu Popiełuszce i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – to główne punkty programu siedleckich obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Uroczystość odbyła się 31 sierpnia wieczorem.

Obchody 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz członków i działaczy związku "Solidarność" i ich rodzin, sprawowaną o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława BM pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Jerzego Dudy. Kazanie wygłosił ks. Jarosław Sutryk – diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

Po Eucharystii złożono kwiaty przed tablicą kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki umiejscowioną na frontonie kościoła św. Stanisława BM. Później zebrani przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki.Zaczęło się od postulatów ekonomicznych, a zakończyło przewrotem politycznym. 31 sierpnia minęły 42. lata od podpisania porozumień sierpniowych. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku w sali BHP Stoczni Gdańskiej, Lech Wałęsa podpisał porozumienie z rządem PRL. Podpisane Porozumienia Gdańskie wraz z Porozumieniami w Szczecinie i w Jastrzębiu, doprowadziły do zakończenia protestów robotniczych i zarejestrowania Solidarności.

Fot. Piotr Grabowski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook