Region

Siedlce: Pożegnanie Zygmunta Goławskiego

Siedlce Sob. 13.03.2021 15:34:11
13
mar 2021

W czasie wojny Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i syberyjski zesłaniec. W PRL działacz niepodległościowej opozycji i kolporter „drugiego obiegu”, więzień polityczny. W III RP społecznik niestrudzenie upamiętniający jej najnowszą historię. Siedlce pożegnały 13 marca swojego honorowego obywatela – Zygmunta Goławskiego.

Miał życiorys, którym można by obdzielić kilka osób (pisaliśmy o nim tutaj: http://podlasie24.pl//miasto-siedlce/region/zmarl-zygmunt-golawski---honorowy-obywatel-miasta-siedlce-3142b.html) i był osobą powszechnie w mieście znaną. – Twardy i odważny żołnierz, który nie bał się cierpieć dla sprawy. Bezkompromisowy działacz niepodległościowy, który nie godził się na komunistyczne zniewolenie Polski. Człowiek, który tworzył liczne miejsca pamięci, by potomni nie zapomnieli naszej najnowszej historii. Oddany Polsce i Kościołowi, nie szczędził pracy dla parafii – wyliczał zasługi zmarłego proboszcz siedleckiej katedry, ks. Dariusz Mioduszewski. – Dziękujemy dziś Bogu za jego bogate, pełne inicjatywy życie. Żegnamy świadka trudnych dziejów Ojczyzny, zasłużonego siedlczanina, który zapisał piękną kartę walki o suwerenną wolną Polskę. „Dobrze, sługo dobry i wierny, wejdź do radości swego Pana”.

Mszy świętej przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz (z wiceprezydentem Robertem Szczepanikiem), wojsko (ze sztandarem, kompanią honorową i delegacjami 18. DZ i 53. blp), przedstawiciele parlamentu i organizacji społecznych (m.in. „Solidarności” i organizacji narodowych) oraz liczna grupa mieszkańców miasta.

ti_gallery_album("1e4f89dd-0a5e-4c26-96e8-7a1844e8aed7")

Decyzją MON Zygmunt Goławski został pośmiertnie awansowany o dwa stopnie: z majora na pułkownika. Decyzję wręczył rodzinie zmarłego szef gabinetu politycznego ministra obrony, Łukasz Kudlicki. List kondolencyjny przysłał również biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.


ti_gallery_album("cffbc33b-438c-4ef3-8fef-160eee9847ea")


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.