Region

Spotkanie profilaktyczne „Na krok przed depresją”

Siedlce Pt. 25.11.2022 15:56:01
25
lis 2022

25 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się spotkanie profilaktyczne pt. „Na krok przed depresją” mające na celu uświadomienie społeczeństwa na temat problemu, jaki niesie za sobą depresja oraz możliwościach szybkiego reagowania. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Oświatowy w Krześlinie na czele z Dyrektor Zespołu Oświatowego Monikę Głuchowską.

Na spotkanie zostali zaproszenie uczniowie siedleckich szkół, a także przedstawiciele władz i instytucji m.in. Mariusz Mioduski, Barbara Jakubczyk z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Krzysztof Szczygielski, Agnieszka Świerczewska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, reprezentanci z Gminy Suchożebry i inni. Patronem honorowym wydarzenia była Gmina Suchożebry, której Wójt Krzysztof Bujalski był gościem wydarzenia.

Spotkanie rozpoczęło przemówienie Dyrektor Zespołu Oświatowego - Moniki Głuchowskiej, która podziękowała wszystkim zebranym za obecność, a patronom i sponsorom za pomoc w organizacji wydarzenia. Po przemówieniu odbyły się wystąpienia gości: m.in. Wójta Gminy Suchożebry - Krzysztofa Bujalskiego i Mariusza Mioduskiego z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Prelegentką, zaproszoną na tę okazję z Warszawy, była dr Maria Rotkiel, znana psycholog i terapeutka rodzinna, certyfikowany terapeuta w nurcie poznawczo- behawioralnym i publicystka. Swoim wystąpieniem pt. „Nie daj się depresji”, opowiedziała o przyczynach choroby i możliwościach pomocy dla osoby zmagającej się z tym problemem. Psycholog uczuliła zebranych, że depresja nie zawsze jest widoczna, a to co często odbieramy za chwilowy spadek nastroju bliskiej osoby, może wynikać właśnie z jej pojawienia się.Kolejnym gościem spotkania był sierżant sztabowy Krzysztof Szczygielski z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, który w swojej prezentacji o „Przemocy rówieśniczej jako nadrzędnej przyczynie depresji u dzieci i młodzieży” zawarł dokładne statystyki, jak ogromne żniwo samobójstw i prób samobójczych niesie za sobą depresja. Jak podkreślił, depresję często powoduje odrzucenie i brak oparcia w grupie rówieśniczej, a także hejt codziennie pojawiający się w sieci.Po wystąpieniu policjanta, Dyrektor Zespołu Oświatowego - Monika Głuchowska razem z Wójtem Gminy Suchożebry wręczyła nagrodę dla twórcy plakatu wydarzenia „ONA KROK PRZED DEPRESJĄ”. Potem odbyła się prezentacja multimedialna „Nasza Szkoła”, a także spektakl profilaktyczny „W szponach depresji”- przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Oświatowego w Krześlinie.

Zwieńczeniem uroczystości były wspólne podziękowania i nadzieja, że w przyszłości także uda się zorganizować podobne inicjatywy.KC/DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.