Region

Święto siedleckich leśników

Siedlce Pt. 10.06.2022 15:40:00
10
cze 2022

Pamiątkowa tablica na budynku przy ulicy Prusa, młody dąb zasadzony w parku „Aleksandria”. Po tegorocznym Regionalnym Święcie Lasu w Siedlcach zostaną trwałe ślady. Nadleśnictwo Siedlce uczciło w ten sposób ważną, okrągłą rocznicę.

W tym roku mija dokładnie sto lat od utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. Dziś już nieistniejąca, w okresie międzywojennym była jedną z najważniejszych instytucji w mieście. Podlegał jej ogromny obszar lasów w całej północno-wschodniej i wschodniej części kraju. To jej Siedlce zawdzięczają jeden ze swoich najbardziej charakterystycznych budynków, znajdujący się na rogu ulic Prusa i Poniatowskiego. Zbudowany właśnie dla Dyrekcji Lasów Państwowych, później służył policji, a od kilku lat urzędowi miasta.

10 czerwca przy wejściu do tego historycznego budynku pojawiła się tablica na cześć Wacława Rogińskiego, jednego z najbardziej zasłużonych ludzi w historii Lasów Państwowych. Dwa razy podnosił on je z wojennych zniszczeń i tworzył ich strukturę: pierwszy raz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i drugi raz po zakończeniu II wojny światowej, specjalnie w tym celu wracając do pracy z emerytury. – Wybitny znawca lasów i znakomity organizator, przez długie lata mieszkał i pracował właśnie tu, w Siedlcach. Chcemy przypomnieć jego osobę w miejscu, które tworzył i w którym pracował – powiedział nadleśniczy Jerzy Osiak. Samo stulecie instytucji będzie przypominał z kolei dąb i kamień w parku „Aleksandria”.

W uroczystości (która miała swój dalszy ciąg w siedleckiej katedrze, a potem podczas gali w Centrum Kultury i Sztuki) wzięli udział liczni leśniczowie oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, z dyrektorem Markiem Romanem na czele. – Dla mnie to święto jest okazją, by naszym leśnikom podziękować za ich pracę. Lasy odgrywają wielką rolę gospodarczą i społeczną (kulturotwórczą i rekreacyjną). Niestety, często nasza praca spotyka się z niezrozumieniem. Ludzie widząc wycinkę drzew nie rozumieją, że to daje życie nowemu pokoleniu lasów – powiedział dyrektor warszawskiej RDLP. Leśnicy walczą też ze starymi plagami: zaśmiecaniem i podpaleniami lasów. – Staramy się powiększać zasoby leśne, aby nasze lasy były zdrowe i zasobne. Dużą wagę przykładamy do edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Tłumaczymy zasady gospodarki leśnej i jej rolę w przyrodzie – dodaje zastępca siedleckiego nadleśniczego, Michał Dziedzic.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.