Region

Święto Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego

Siedlce Śr. 18.05.2022 15:25:51
18
maj 2022

Z ulgą wyszedł z covidowych restrykcji, tworzy nowe kierunki, podejmuje nowe programy badawcze i dużo inwestuje. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach obchodzi dzisiaj swoje święto.

Dzisiejsze (18 maja) uroczyste posiedzenie Senatu to kulminacja kilkudniowych obchodów. Rektor uczelni, prof. Mirosław Minkina zaprezentował przybyłym gościom nowe logo uczelni (o którym pisaliśmy wczoraj tutaj: http://podlasie24.pl/miasto-siedlce/region/nowe-logo-siedleckiego-uniwersytetu-350ee.html). Pracownikom uczelni podziękował za pracę w trudnych dla szkolnictwa czasach pandemii, a całej społeczności akademickiej – za pomoc, jaką okazała w ostatnich dwóch miesiącach ukraińskim studentom i uchodźcom. Złożyły się na nią zbiórki rzeczowe, porady prawne, tłumaczenia, kurs języka polskiego dla dorosłych (w którym uczestniczy 140 osób), a także udostępnienie jednego z akademików na schronienie dla przybyszów.

Ciekawie wyglądają inwestycje. Dzięki pomocy resortu edukacji i nauki oraz współpracujących samorządów (od wojewódzkiego do lokalnego) uniwersytet rozbudowuje centrum symulacji medycznych i tworzy laboratorium biologii molekularnej i genetyki. Te i kolejne planowane inwestycje zbliżają go do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest otwarcie studiów lekarskich. Ma to nastąpić jeszcze przed połową tej dekady. Z innych, tworzonych już teraz nowych kierunków, warto wymienić analizę danych, bezpieczeństwo międzynarodowe, gospodarkę odpadami, analitykę chemiczną oraz sztuki plastyczne (II stopnia).

Była mowa także o rozszerzaniu współpracy z otoczeniem. UPH ma wiele umów z wyższymi uczelniami o współpracy naukowej. Najnowsze zawarto z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Jeśli zaś chodzi o partnerów z biznesu, to tutaj do grona zaprzyjaźnionych firm dołączył Mostostal Siedlce.
Nie zapomina się także o kulturze i sporcie. Tej pierwszej przysłuży się niedawny remont klubu PeHa, a temu drugiemu – rozgrywany już w tą niedzielę (22 maja) uliczny bieg „Akademicka Dycha”.

Święto uczelni było też jak co roku okazją do wyróżnienia ludzi zasłużonych dla uczelni, a także promocji na wyższe stopnie naukowe. Uniwersytetowi przybyło: 2 doktorów habilitowanych, 28 doktorów i 2 profesorów.

Uroczystość na Wydziale Humanistycznym nie kończy tegorocznych obchodów święta uczelni. W najbliższych dniach odbywać się będzie jeszcze cała seria imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych, dostępnych dla mieszkańców Siedlec. I tak, dzisiaj o godzinie 18.00 w auli Wydziału Nauk Społecznych przy ulicy Żytniej będzie można posłuchać przebojów muzyki filmowej w wykonaniu siedleckiej orkiestry wojskowej. Na czwartek zaplanowano spotkanie z dziennikarką i prezenterką Mają Popielarską oraz wystawę grafiki. Piątek to finały Ligi Akademickiej, a niedziela – to wspomniany bieg „Akademicka Dycha” oraz Rodzinny Piknik Naukowy, organizowany przez Wydział Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach przy ulicy Prusa. Ten ostatni zaczyna się o godzinie 11.00 i zapowiada się szczególnie atrakcyjnie dla właścicieli i miłośników psów. Szczegółowy program można znaleźć na stronie uniwersytetu: https://www.uph.edu.pl/uniwersytet/swieto-uniwersytetu-przyrodniczo-humanistycznego-w-siedlcach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.