Region

Sztuczny pacjent poprzedzi prawdziwego

Siedlce Czw. 16.09.2021 16:05:31
16
wrz 2021

Zanim zaczną się zajmować pacjentami, studenci pielęgniarstwa przećwiczą wszystko „na sucho”. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach zaprezentował 16 września centrum symulacji medycznych.

Zarówno władze uczelni, jak i obecni na otwarciu reprezentanci służby zdrowia podkreślali, że jest to wymóg nowoczesnego kształcenia. Dzięki takim pomocom studenci idąc na praktyki do szpitali i mając tam do czynienia z prawdziwymi pacjentami są bardziej pewni siebie i popełniają mniej błędów.

Centrum składa się z siedmiu pracowni, w których można przećwiczyć zarówno pielęgnację obłożnie chorych, jak i ratowanie życia pacjentom SOR-ów i OIOM-ów. Jest tam prawie wszystko: od toreb ratowników medycznych poprzez wyposażenie typowe dla ambulatoriów, aż do elektronicznych monitorów parametrów życiowych. „Inteligentne”, reagujące na działania ćwiczących fantomy, które odwzorowują zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do tego makiety poszczególnych części ciała do trenowania wkłuć, pobierania krwi, cewnikowania, opatrywania i tak dalej. Sale ćwiczeń wyposażono w kamery, są też osobne pomieszczenia do późniejszego omawiania prowadzonych czynności.

Wszystko to rozmieszczono na 800 metrach kwadratowych budynku przy ulicy Bema 1, w którym kiedyś mieścił się studencki klub „Limes”. Wartość inwestycji to ponad 2,5 mln zł, z czego 1,5 mln to wspomniane fantomy, komputery i aparatura, a reszta – to prace budowlane i przygotowanie kadr. Uczelnia skorzystała z dofinansowania Europejskiego Funduszu Społecznego. 12 instruktorów jest już przygotowanych, a zajęcia ze studentami I, II i III roku pielęgniarstwa rozpoczną się już za kilka tygodni.

Partnerem UPH jest w tym projekcie siedlecki szpital miejski, a koordynatorem merytorycznym – Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Warto przypomnieć, że będzie to drugi taki kompleks w Siedlcach – pierwszy powstał dwa lata temu w prywatnym Collegium Mazovia. Obecni na dzisiejszym otwarciu przedstawiciele służby zdrowia mówili jednak, że zapotrzebowanie na średni personel medyczny jest bardzo duże i okoliczne szpitale wchłoną absolwentów obydwu uczelni.

Z bogatego zaplecza centrum mają korzystać nie tylko studenci uniwersytetu. Zainteresowani są również policjanci, strażacy i wojskowi, którzy chcą prowadzić tutaj szkolenia służące podtrzymaniu bądź podniesieniu umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.

O nowym centrum symulacji medycznych opowiemy na antenie Katolickiego Radia Podlasie w piątek, 17 września przed południem.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.