Region

Targi Rękodzieła Artystycznego: zero plastiku, dużo serca

Siedlce Pt. 03.12.2021 13:59:52
03
gru 2021

Włóczkowe i drewniane, ceramiczne i płócienne, zrobione ze szkła, a nawet ze skorup orzechów – tysiące kolorowych ozdób wystawiają rzemieślnicy na Targach Rękodzieła Artystycznego. Otwarta 3 grudnia przed południem impreza odbywa się po raz dwudziesty czwarty, dając wiele okazji tym, którzy na świąteczne prezenty szukają czegoś oryginalnego.

– Inspirowane tradycją i naturą. Z krajowych materiałów. Zero plastikowej chińszczyzny. Ręczna robota, pracochłonna, ale z włożoną wielką ilością serducha – tak opowiadają o swoich wyrobach wystawiający się w parku handlowym Arche rzemieślnicy. Są tu i zabawki, i obrazy. Są nietłukące się bombki z włóczki bądź weluru, które docenią w swoich domach rodzice małych dzieci albo właściciele „zwierconych” psów i kotów. Są ceramiczne anioły, kolorowe witraże, wydziergane na drutach szaliki, piękne serwety i obrusy, eleganckie pudełka na herbatę, kawę i przyprawy. Ciągnąć tę wyliczankę można by jeszcze długo.

Targi to nie tylko stoiska z gotowymi wyrobami. Można się tam również czegoś przydatnego nauczyć. Już dziś wśród rozlokowanych w salonie meblowym stoisk można znaleźć miejsce, gdzie uczą posługiwania się szydełkiem. – Jutro (w sobotę) w Cafe Fryderyk odbędą się warsztaty z robienia pierogów, dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich „Galicjanki”. Koło „Sami swoi” z Rakowca pokaże, jak robić mikołajki ze skarpetek – mówi organizator Targów, Dorota Wereszczyńska. Będą ponadto warsztaty z rzeźbienia w glinie, dekorowania pierników oraz zdobienia kartek świątecznych.

W programie znalazły się też występy muzyków (dziś od 16.30), konkurs fotograficzny i wystawa malarstwa. – Już od dziesięciu lat równolegle do Targów organizujemy konkurs sztuki nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”, skierowany między innymi do osób z niepełnosprawnościami (także intelektualnymi). Wyszukujemy nowych, nieznanych artystów, którzy mają wiele do zaoferowania i pokazują w swoich pracach niezwykłą wrażliwość – mówi Monika Wojciechowska, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Arche”.
Targi potrwają dziś do wieczora, a w sobotę – do godziny 16.00.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook