Region

Trzecie urodziny 18. Dywizji Zmechanizowanej

Siedlce Sob. 04.09.2021 16:12:20
04
wrz 2021

W Siedlcach trwa doroczne święto 18. Dywizji Zmechanizowanej. Apel, defilada, przeloty samolotów i śmigłowców, skoki spadochronowe, pokazy walki wręcz i podstaw taktyki piechoty ściągnęły tłumy siedlczan. Wystawę sprzętu wojskowego będzie można oglądać również jutro.

Zaczęło się już w czwartek od towarzyskiego meczu piłkarskiego między reprezentacjami wojska i miasta. W piątek na terenie garnizonu zostały odsłonięte tablice upamiętniające jednostki, które stacjonowały tam wcześniej, a wieczorem odbyła się uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki. Kulminacją była sobota, kiedy to wojsko zaprezentowało się mieszkańcom miasta i regionu. Na łące na tyłach szpitala wojewódzkiego odbyła się defilada z udziałem wszystkich jednostek wchodzących w skład 18. DZ. Odczytano list od ministra obrony, okolicznościowy rozkaz dowódcy dywizji. Dodatkową atrakcją był przelot odrzutowców z zespołu „Biało-czerwone Iskry”, szturmowych śmigłowców Mi-24 i transportowego Mi-8. Z tego ostatniego wyskoczyli na spadochronach żołnierze z 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa niosąc flagi: państwową, 18. dywizji i wspomnianego pułku.

W uroczystościach wzięli udział liczni goście, m.in. przedstawiciele brygady polsko-litewsko-ukraińskiej oraz stacjonujących w Polsce jednostek amerykańskich, do tego reprezentanci rządu, parlamentu i sejmiku wojewódzkiego oraz samorządów lokalnych. Spośród tych ostatnich kilku wójtów odebrało podziękowania za pomoc w tegorocznych ćwiczeniach Dragon ’21 – bardzo dla Dywizji ważnych, bo w czasie ich trwania jej dowództwo przeszło proces certyfikacji.

Bardzo bogata jest wystawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Najbardziej eksponowana jest pancerna pięść Dywizji: czołgi Leopard w dwóch wersjach: 2A5 oraz 2PL, ta ostatnia ze wzmocnionym opancerzeniem i ulepszonymi systemami obserwacji i kierowania ogniem. Oprócz tego wojsko przyprowadziło prezentowane już przy wcześniejszych okazjach 155 mm armatohaubice Krab, wyrzutnie rakietowe Langusta, zestawy przeciwlotnicze Poprad, automatyczne moździerze Rak i całą gamę kołowych wozów Rosomak w wersji bojowej, transportowej, inżynieryjnej i sanitarnej. Ze sprzętu nieco starszego wystawiono czołg T-72, bojowy wóz piechoty BWP-1 i haubicę Goździk. Są wozy łączności i dowodzenia, a z rzeczy pokazywanych nieco rzadziej zwraca uwagę holowany 120 mm moździerz, system minowania Kroton, zestaw przeciwlotniczy Biała i dostarczający mu informacji samobieżny radar. Wszystko zorganizowano tak, żeby można było tego sprzętu dotknąć, wejść do środka, porozmawiać z obsługą i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Można się złożyć z karabinu snajperskiego, spróbować unieść wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych i spróbować swoich sił z wykrywaczem min. Swoje stoiska informacyjne rozłożyły poszczególne jednostki 18. DZ, a także Wojska Obrony Terytorialnej. Wojskowy piknik potrwa do 18.00, w niedzielę wystawiony sprzęt będzie można oglądać do godziny 16.00.

O tym, co wydarzyło się w Dywizji w tym roku i co będzie się działo w nadchodzących miesiącach, napiszemy więcej w poniedziałek.AB [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.