Region

Uniwersytecki ambulans

Siedlce Śr. 15.12.2021 17:30:14
15
gru 2021

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny dostał od samorządu Mazowsza ambulans typu C. Będzie służył jako pomoc naukowa studentom ratownictwa i pielęgniarstwa, uzupełniając sprzęt Centrum Symulacji Medycznych.

Karetka służyła wcześniej w pogotowiu ratunkowym w Płocku. Po wycofaniu jej z użytkowania pod koniec listopada samorząd województwa mazowieckiego przekazał ją siedleckiej uczelni w darze. Pojazd ma swój wiek i przebieg, ale jest w pełni sprawny, a jego wyposażenie jest wystarczająco kompletne i nowoczesne, by szkolić studentów w realistycznych warunkach.

– Karetka była w naszych planach, ale to ogromny wydatek. Już samo centrum symulacji było wielką inwestycją. Decyzja marszałka to dla nas prawdziwa okazja – mówi prorektor UPH do spraw studiów, Barbara Biesiada-Drzazga. – Studenci mogą się zapoznać z wyposażeniem ambulansu i trenować czynności ratownicze w realistycznych warunkach, w bardzo ograniczonej przestrzeni. To co innego, niż zajęcia nawet w dobrze wyposażonej pracowni. Trzeba wiedzieć, gdzie się obrócić i gdzie czego szukać – dodaje dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o zdrowiu, Jakub Radziszewski.

Studenci będą trenować zabiegi diagnostyczne i ratunkowe. Nauczą się jak ratować pacjenta np. w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. – Czynności studentów są monitorowane i filmowane. Możemy potem przeanalizować poprawność ich wykonania, wychwycić błędy i wyeliminować je w następnych próbach – tłumaczy Piotr Leszczyński, dyrektor Centrum Symulacji Medycznych,

Studenci ratownictwa będą trenować w ambulansie już na pierwszym roku studiów. Przygotuje to ich lepiej do odbywanych potem praktyk w szpitalach i stacjach pogotowia. Nie skróci to czasu trwania tych praktyk, ale da większą pewność w kontakcie z żywym pacjentem.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.